Lokal ileri rektum kanseri tanısı alan hastalarda standart neoadjuvan tedavi ile total neoadjuvan tedavinin etkinlik açısından karşılaştırılması
Comparison of standard neoadjuvan therapy withtotal neoadjuvant therapy in terms of efficacy inpatients diagnosed locally advanced rectumcancer
  1. Tez No: 903672
  2. Yazar: AYBERK BAYRAMGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kolorektal kanserler (KRK) yaygın, sıklığı artan ve ölümcül olarak seyreden bir hastalıktır. Dünya genelinde KRK erkeklerde en sık teşhis edilen üçüncü, kadınlarda ise ikinci kanserdir. Lokal ileri rektum kanserinde son yıllarda neoadjuvan tedavilerin etkin bir şekilde kullanılmasıyla birlikte pCR oranları artmış, HSK ve GSK süreleri uzamış olup, nüks oranları oldukça azalmıştır. Ayrıca pCR elde edilen hastalarda daha iyi HSK, GSK süreleri elde edilmiş olup, lokal nüks ve metastaz oranları da daha az görülmüştür. Çalışmamızda 2016 ve 2022 yılları arasında Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda takip ve tedavi edilen, standart veya total neoadjuvan tedavi almış, sonrasında cerrahi uygulanan ya da cerrahisiz takip edilen 239 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu çalışmayla klinikopatolojik özelliklerin prognoz açısından önemini belirlemek, HSK ve GSK için bağımsız prognostik faktörleri bulmak, pCR varlığı ile klinikopatolojik faktörlerin ve tedavi tercihlerinin arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. 239 hastanın 70'inde (%29.2) pCR elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is a common, increasing, and fatal disease. Worldwide, CRC is the third most common cancer diagnosed in men and the second most common in women. In recent years, with the effective use of neoadjuvant therapies in locally advanced rectal cancer, pCR rates have increased, disease-free survival (DFS) and overall survival (OS) have been prolonged, and recurrence rates have decreased considerably. In addition, better OS and DFS were obtained in patients with pCR, and local recurrence and metastasis rates were less. In our study, 239 patients who were followed up and treated in Medipol University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Medical Oncology, received standard or total neoadjuvant therapy, then underwent surgery or were followed up without surgery, were retrospectively analyzed. The aim of this study was to determine the importance of clinicopathological features in terms of prognosis, to find independent prognostic factors for DFS and OS, to reveal the relationship between the presence of pCR and clinicopathological factors and treatment options. pCR was obtained in 70 (29.2%) of 239 patients. pCR was obtained in 51 (45.5%) of 112 patients who received CT in the waiting period until surgery after neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT).