Yazıhan bölgesinde dedelik ve ocak sistemi
Dedelik and ocak system in Yazihan region
- Tez No: 903671
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Alevilik Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
AKBOYRAZ, Teslim. Yazıhan Bölgesinde Dedelik ve Ocak Sistemi (Yüksek Lisans Tezi), Malatya, 2024. Anadolu'da yaşanan Alevilikte, kutsal bir hizmet ifa eden Ocakzade Dedelerin ve mensubu bulundukları Ocakların zor şartlar altında bu inancı günümüze kadar yaşatıp getirmeleri, yadsınamaz bir gerçekliktir. Alevilik, Türklerin Müslüman olmadan önce, sahip oldukları inanç ve unsurları, Müslümanlığa giriş ile birlikte, İslami inanç ve unsurların harmanlanarak, mevcut konar -göçer toplum için“Hak - Muhammed - Ali yolu”dedikleri, Ehl-i beyt sevgisinin etrafında gelişen, bir inanç pratiğidir. Ocakların ve Ocakzade Dedelerin bu yola hizmetleri ve günümüze kadar ulaşmasındaki katkılarını az da olsa anlamama sebep olan rahmetli babam (Dedem) Aliseydi Akboyraz'dır. 'Kendi benliklerinizde var olan ilme ulaşın.' sözlerini Kur'an-ı Kerim'de“Yer kürede kesin bir bilgi ile iman etmiş olanlar için ayetler vardır. Kendi benliklerinizde de...Hâla görmüyor musunuz?”(Zariyat, 51/20-21) ayeti ile karşılaşmamdır.
Özet (Çeviri)
AKBOYRAZ, Teslim. Dedelik and Ocak System in Yazıhan Region (Master's Thesis), Malatya, 2024. In the Alevism experienced in Anatolia, it is an undeniable reality that Ocakzade Dedes and Ocaks they are members of, who perform a sacred service, have kept this belief alive under difficult conditions until today. Alevism is a belief practice that develops around the love of Ahl al-Bayt, which is called“Hak - Muhammed - Ali path”for the current nomadic society, by blending the beliefs and elements that Turks had before becoming Muslims, together with their conversion to Islam. My late father (Grandfather) Aliseydi Akboyraz is the one who made me understand, even if a little, the services of Ocaks and Ocakzade Dedes to this path and their contributions to its reaching the present day. The words 'Seek the knowledge that is within yourselves.' I encountered in the Quran with the verse,“In the earth are signs for those who believe with certainty, and within yourselves… Do you not see?”(Adh-Dhariyat, 51/20-21).