Menejitlerde beyin omurilik sıvısı nitrik oksit düzeyinin ayırıcı tanı ve prognozdaki değeri
  1. Tez No: 90368
  2. Yazar: KASIM ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
53 6. ÖZET Çalışmamızda; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon hastalıkları servisinde yatırılarak tedavi edilen 14-78 yaş arasında bulunan 20'si bakteriyel, 9'u tüberküloz, 11 'i viral menenjit olmak üzere toplam 40 menenjit olgusu ile 14-73 yaş arasında bulunan 21 olguluk kontrol grubundan oluşan toplam 68 olgunun BOS nitrit ve nitrat düzeylerini araştırdık. > Kontrol grubunda BOS nitrit düzeyi 1,37 (0,3-2,9) umol/1, nitrat düzeyi 5,44 ( 0,2- 12,9) umol/1 bulundu. > Akut bakteriyal menenjit grubunda BOS nitrit düzeyi 3,88 (1,4-9,1) umol/1, nitrat düzeyi 7,69 (1,3-14,3) umol/1 bulundu. > Tüberküloz menenjit grubunda BOS nitrit düzeyi 2,68 (0,8-6,2) umol/1, nitrat düzeyi 14,74 (1,9-62,6) umol/1 ölçüldü. > Viral menenjit grubunda BOS nitrit düzeyi 1,85 (0,6-3,4) umol/1, nitrat düzeyi 6,64 (0,6-17) umol/1 ölçüldü. > BOS nitrit düzey farklılıkları BM-VM (p=0,001), BM-KNT (p=0,000), TM-KNT (p=0,031) grupları arasında anlamlı bulundu. > BOS nitrat düzey farklılıkları TM-VM (p=0,049), TM-KNT (p=0,008) grupları arasında anlamlı bulundu. > BOS protein, glukoz, hücre sayısı değerlerinin gruplar arası farkları oldukça anlamlıydı (p=0,000-0,001). > BOS nitrit düzeyi ile protein düzeyi arasında (kk=0,548- p=0,000); hücre sayısı arasında (kk=0,567, p=0,000) korelasyon mevcuttu. BOS nitrit düzeyi ile glukoz arasında ise negatif bir korelasyon (kk=-0,271, p=0,035) bulundu.54 > BOS nitrit düzeyi ile prognoz arasındaki ilişki olgu sayısının azlığı nedeniyle sağlıklı olarak değerlendirilemedi. Ancak BM grubunda ölen 3 olgunın BOS nitrit düzeyleri (4,5 - 5,3 - 9,1 umol/1), bu grubun BOS nitrit düzeyleri ortalamalarının (3,88 umol/1) üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
55 6.1 SUMMARY In our study, we have studied the levels of CSF nitrite and nitrate in total 60 cases; 40 of cases had meningitis who were 20 bacterial, 9 tuberculosis, and 1 1 viral, and 21 of cases who were the group of controls; 14-73 aged. > We have found that the levels of CSF nitrite and nitrate which were 1,37 (0,3-2,9) umol/1 and 5,44 (0,2-12,9) umol/1, respectively in the group of controls. > We have measured that the levels of CSF nitrite and nitrate which were 3,88 (1,4- 9.1) umol/1 and 7,69 (1,3-14,3) umol/1, respectively in the group of acute bacterial meningitis (BM). > We have measured that the levels of CSF nitrite and nitrate which were 2,68 (0,8- 6.2) umol/1 and 14,74 (1,9-62,6) umol/1, respectively in the group of tuberculous meningitis (TM). > We have measured that the levels of CSF nitrite and nitrate which were 1,85 (0,6- 3,4) umol/1 and 6,64 (0,6-17) umol/1, respectively in the group of viral meningitis (VM). > The differences of the levels of CSF nitrite were found significant in between BM- VM (p = 0,001), BM-control (p = 0,000), TM-control (p = 0,031). > The differences of the levels of CSF nitrate were found significant in between TM- VM (p = 0,049), TM-control (p = 0,008). > The values of protein, glucose and cell count of CSF were very significant in between all groups (p = 0,000-0,001). > There were correlation in between the levels of CSF nitrite and CSF protein (kk = 0,548, p = 0,000), the levels of CSF cell count and CSF nitrite (kk = 0,567,56 p=0,000). The negative correlation was found in between the level of CSF nitrite and the level of CSF glucose (kk = -0,271, p = 0,035). > The relation in between prognosis and level of CSF nitrite could not been evaluated as reliable because of the insufficiency of number of the cases. However, the levels of CSF nitrite of 3 of cases in group of BM (4,5 - 5,3 - 9,1), who had been die, were high compare with the averages of the BM group's levels of CSF nitrite (3,88 umol/1).