Geleneksel kültür mirası Cezayir şarkılarında ahlaki söylem
The moral discourse in Algerian traditional cultural heritage songs
  1. Tez No: 903686
  2. Yazar: SALAH EDDINE GUETTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırma, Cezayir - Auras bölgesinin geleneksel şarkılarındaki ahlaki ve sosyal söylemin yapısını incelemeyi ve bu şarkıların Amazigh topluluğu içinde değerlerin, ahlakın aktarılmasında ve ilişkilerin düzenlenmesindeki rolüne odaklanmayı amaçlamaktadır. Çalışmada betimleyici ve analitik yaklaşımlar birleştirilmiş olup, şarkıların bileşenlerinin ve sosyal-kültürel rollerinin derinlemesine incelenmesi sağlanmıştır. Metin analizi, mülakatlar ve saha notları gibi tamamlayıcı yöntemlerle bu söylemin kapsamlı bir şekilde anlaşılması amaçlanmıştır. Geleneksel şarkılardan oluşan bir koleksiyon, bireylerin duygu ve hislerini dolaylı yollarla nasıl ifade ettiklerini ve doğal unsurları Amazigh toplumunun tarihi ve kültürel uzantılarını yansıtan semboller olarak nasıl kullandıklarını anlamak için analiz edilmiştir. Araştırma aynı zamanda kadın ve erkeklere atfedilen ahlaki ve ulusal değerleri ele almakta ve şarkıların topluluk içindeki rol ve görevlerin düzenlenmesine nasıl katkıda bulunduğunu vurgulamaktadır. Gayri resmi söylemleri ve ideolojileri barındıran bu şarkılar, toplumun doğal etkileşimini gözlemlemek adına saha çalışmalarıyla desteklenmiştir. Araştırmanın sonunda, Auras'taki geleneksel şarkıların sadece sanatsal bir ifade aracı olmadığı, aynı zamanda Amazigh kimliğini koruyan ve sosyal uyumu destekleyen kültürel ve etik bir referans olduğu sonucuna varılmıştır. Gelecekteki değerlendirmeler için çeşitli tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the structure of moral and social discourse in traditional songs from the Aurès region of Algeria, focusing on their role in transmitting values, ethics, and regulating relationships within the Amazigh community. The study combines descriptive and analytical approaches, allowing for an in-depth exploration of the components and socio-cultural roles of these songs. Complementary methods such as textual analysis, interviews, and field notes are employed to provide a comprehensive understanding of this discourse. A collection of traditional songs was analyzed to understand how individuals express emotions and feelings indirectly and how natural elements are used as cultural symbols reflecting the historical and cultural extensions of the Amazigh society. The research also addresses the roles of men and women, highlighting the moral and national values attributed to them, and emphasizes how these songs contribute to the organization of roles and responsibilities within the community. Informal discourses and ideologies present in these songs were observed through fieldwork to capture the community's natural interaction with them. The study concludes that traditional songs in Aurès are not only an artistic form of expression but also a cultural and ethical reference that preserves Amazigh identity and supports social cohesion. Several recommendations for future evaluations have been proposed.