Uluslararasılaşma sürecinde bilginin sürdürülebilir ihracat geliştirmesindeki rolü: Türkiye merkezli bir kobi örneği
The role of knowledge in developing sustainable export: A case study of an sme based in Türkiye
- Tez No: 903685
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hızla küreselleşen dünya ve rekabetçi iş ortamında, sürdürülebilir ihracat geliştirmek firmalar için stratejik bir hedef haline gelmektedir. Araştırmacılara göre uluslararasılaşırken ihracat yolunu benimseyen firmalar daha başarılı olmaktadır. Ancak, tüm ihracatçı firmalar uluslararası pazarlarda aynı ölçüde başarılı olamamaktadır; bu durum neden bazı firmaların başarılı olurken diğerlerinin başarısız olduğu sorusunu gündeme getirmektedir. Olası bir neden, ihracatçı firmaların hedef pazarları ile ilgili bilgi ve anlayış düzeyleridir. Farklı pazar bilgisi türlerinin ihracat geliştirmedeki etkileri üzerine yapılan araştırmaların sınırlı olması, konuyu derinlemesine araştırılmaya değer hale getirmektedir. Bu durum akademik bir boşluk olmaktan ziyade uygulayıcılar mertebesinde yanlış kararlara yol açarak işletmelerin kaynaklarını verimsiz kullanmasına ve ihracat hedeflerine ulaşamamalarına neden olmaktadır. Bu çalışma bilginin sürdürülebilir ihracat geliştirmedeki rolünü incelemektedir. Amaç, ihracat performansını artıran belirli bilgi türlerini belirlemek ve ihracat faaliyetlerinin sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma, bilginin sürdürülebilir ihracat geliştirmeye katkısını Silkcoat Boya örneği üzerinden incelemektedir. Yapılan gözlemler ve yöneticilerle yapılan mülakatlar sonucunda elde edilen veriler, firmanın uluslararası pazarlardaki başarısını ön bilgi, uluslararasılaşma, ağ, kültürel, deneyimsel ve girişimcilik bilgi türlerini etkili bir şekilde kullanarak elde ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In a rapidly globalizing world and competitive business environment, developing sustainable exports has become a strategic goal for companies. According to scholars, companies that adopt exporting during internationalization tend to show better performances. However, not all exporting companies are equally successful in international markets, raising the question of why some succeed while others fail. One possible reason is the level of knowledge and understanding that exporting companies have regarding their target markets. The limited research on the effects of different types of market knowledge on export development makes this subject worthy of an in-depth research. This issue is not just an academic gap but also leads to poor decision-making at the decison-maker level, causing businesses to inefficiently use their resources and fall short to meet their export goals. This study examines the role of knowledge in sustainable export development. The aim is to identify the types of knowledge that enhance export performance and evaluate their impact on the sustainability of export activities. The research investigates how knowledge contributes to sustainable export development through the study case of Silkcoat Boya. Data obtained from observations and interviews with managers reveal that the company effectively uses market prior, internationalization, network, cultural, experiential, and entrepreneurial knowledge to achieve success in international markets.