Sağlık anksiyetesi ile algılanan ebeveyn tutumları ve duygu düzenleme stratejileri arasundaki ilişki
The relationship between perceived parental attitudes and emotion regulation strategies and health anxiety
- Tez No: 903725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA FERDA KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapılan bu çalışmada sağlık anksiyetesi ile algılanan ebeveyn tutumları ve duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya İstanbul il merkezinde yaşayan 273 kadın ve 228 erkek olmak üzere toplam 501 yetişkin birey katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği”,“Bilişsel Duygu Ölçeği”ve“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 25.0 programında Independent Samples T-test, One Way ANOVA analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between perceived parental attitudes and emotion regulation strategies and health anxiety. Within the scope of the study, the relational screening model was used. A total of 501 adult individuals, including 273 women and 228 men living in the city center of Istanbul, participated in the research. In the data collection process of the research, 'Personal Information Form', 'Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale', 'Cognitive Emotion Scale' and 'Health Anxiety Scale' were used. Independent Samples T-test, One Way ANOVA analysis, Pearson Correlation analysis and Multiple Linear Regression analysis were used in the SPSS 25.0 program during the analysis process of the data obtained.