Venezuela ve Türkiye'deki ihracatçı işletmelerin lojistik performansını artırmada büyük veri etkisinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of big data impact on improving logistics performance of exporting enterprises in venezuela and Turkey
- Tez No: 903728
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT SATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Yönetim Bilişim Sistemleri, Economics, International Trade, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, Venezuela ve Türkiye'deki ihracat süreçlerinde lojistikte Büyük Veri'nin rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, lojistik ve ihracat süreçlerinde faaliyet gösteren profesyonellerin görüşleri, özel olarak geliştirilmemiş anket soruları ve önceki araştırmalardan elde edilen veriler kullanılarak incelenmiştir. Anket, demografik bilgiler, Büyük Veri farkındalığı ve teknolojinin uygulanmasına yönelik sorular içeren üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışma, her iki ülkenin ihracat sektörlerinde Büyük Veri'nin verimlilik artışı, maliyet optimizasyonu ve operasyonel iyileştirmeler üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmektedir. Sonuçlar, her iki ülkede de Büyük Veri teknolojilerinin kullanımında farkındalık düzeyinde farklılıklar olduğunu, ancak bu teknolojilerin lojistik süreçlerde önemli faydalar sağlayabileceğini göstermektedir. Çalışma, aynı zamanda Büyük Veri'nin lojistik yönetiminde daha geniş çapta benimsenmesi için gerekli olan zorlukları ve fırsatları da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of Big Data in logistics processes within the export sectors of Venezuela and Turkey. The research is based on the views of professionals involved in logistics and export processes, using survey questions that were not specifically developed but derived from previous studies. The survey consists of three main sections, including demographic information, awareness of Big Data, and questions related to the application of Big Data technologies. The study evaluates the potential impacts of Big Data on efficiency gains, cost optimization, and operational improvements in the export sectors of both countries. The results indicate differences in the levels of awareness regarding the use of Big Data technologies in both countries, but also reveal that these technologies can provide significant benefits in logistics processes. Additionally, the study identifies the challenges and opportunities necessary for broader adoption of Big Data in logistics management.