Katılım bankacılığı ile çalışan Kobi'lerin katılım bankacılığına bakış açısının değerlendirilmesi, Kastamonu ilinde bir uygulama
Evaluation of Smes' perspective on participation banking, an application in Kastamonu province
- Tez No: 903727
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DİLEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmaktadırlar. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için önce toplayıcılık ve avcılıkla uğraşmışlar, daha sonra tarım ve sanayi ile uğraşmaya başlamışlardır. İlk çağlarda tarım sektörü insan ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Ancak zaman içerisinde insan nüfusu artış göstermiştir. İnsanlar ürettikleri veya ellerinde olan malları başka mallar ile takas etmeye başlamışlardır. Bu takas işlemleri ile ihtiyaç duydukları malları edinmişlerdir. Piyasada takas edilen malların sayısının artması nedeniyle işlemleri kolaylaştıracak bir araç ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu araç ise para olmuştur ve para sayesinde piyasada alım satım işlemleri kolaylaşmıştır. Paranın ortaya çıkması ile takas ekonomisi ortadan kalkmıştır. Ticaretin ve üretimin artması sonucu finansal kurumlara ihtiyaç duyulmuş ve bankalar böylece ortaya çıkmıştır. Kapitalizm ve faizli bankacılık zaman içerisinde sermayenin belli ellerde toplanmasına, gelir dağılımı adaletinin bozulmasına neden olmuştur. 1970'li yıllardan itibaren Müslüman ülkelerin çoğu petrol ve doğalgaz gelirleri sayesinde zenginleşmişlerdir. İslam dininin faizli bankacılığı yasaklamış olması ise Müslümanların petrolden elde ettikleri gelirleri değerlendirmek için içinde faizin olmadığı finansal sistem arayışlarına girişmesine neden olmuştur. Bu süreçte İslami Bankacılık (Katılım Bankacılığı) ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiştir. 1980'li yıllarda Türkiye'de faaliyete başlayan katılım bankaları zaman içerisinde gelişmişlerdir. Ancak Müslüman bir ülke olmasına rağmen Katılım bankalarının Türkiye bankacılık sektöründeki payı istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Katılım bankaları, Konvansiyonel bankalara nazaran krizlere daha dayanıklıdırlar ve reel kesime daha etkin destek verirler. İslami hassasiyetler nedeniyle bankacılık sektörüne girmeyen fonları sistem içerisine sokmaktadırlar. Katılım bankalarının bankacılık sektöründe potansiyelinin altında gelişme sağlamış olmasının nedeni önemli bir sorundur. Tezimin amacı Katılım bankalarına KOBİ'lerin bakış açılarının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
People work to meet their needs. To meet these needs, they first engaged in gathering and hunting, then began to engage in agriculture and industry. In the early ages, the agricultural sector was sufficient to meet human needs. However, over time, the human population increased. People began to exchange the goods they produced or had with other goods. They acquired the goods they needed through these exchange transactions. Due to the increase in the number of goods exchanged in the market, a need arose for a tool that would facilitate transactions. This tool was money, and thanks to money, buying and selling transactions in the market became easier. With the emergence of money, the barter economy disappeared. As a result of the increase in trade and production, financial institutions were needed, and thus banks emerged. Capitalism and interest-based banking have caused capital to be concentrated in certain hands over time, and income distribution justice to be disrupted. Since the 1970s, most Muslim countries have become rich thanks to oil and natural gas revenues. The fact that Islam has banned interest-based banking has caused Muslims to seek financial systems that do not involve interest in order to evaluate the income they earn from oil. In this process, Islamic Banking (Participation Banking) emerged and has survived to the present day. Participation banks, which started operating in Turkey in the 1980s, have developed over time. However, despite being a Muslim country, the share of Participation banks in the Turkish banking sector has not reached the desired level. Participation banks are more resistant to crises than conventional banks and provide more effective support to the real sector. They bring funds that do not enter the banking sector due to Islamic sensitivities into the system. The reason why participation banks have developed below their potential in the banking sector is an important problem. The aim of my thesis is to examine the perspectives of SMEs on Participation banks.