Helicobacter pylori immunopatogenezisinde in vitro serum duyarlılığı, serum IgG düzeyi ve ilişkili antijenlerin rolü
The Role of serum susceptibility, serum IgG level and related antigens in the immunopathogenesis of helicobacter pylori
  1. Tez No: 90373
  2. Yazar: MÜZEYYEN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. SERDAR DİKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
36 ÖZET Helicobacter pylori Immunopatogenezisinde In Vitro Serum Duyarlılığı, Serum IgG Düzeyi ve İlişkili Antijenlerin Rolü Bu çalışmada Helicobacter pylori suşlannm homolog ve heterolog insan ve tavşan serumlarına duyarlılıkları mikrodilusyon yöntemi ile incelendi. Serum bakterisidal testte 20 Rpylori klinik izolatı ve bunların homolog serumları kullanıldı. Serumların H.pylori IgG düzeyleri ELISA ile 1.2-10.7 OD arasında bulundu. İncelenen 20 Rpylori susunun tümü homolog serumlarının bakterisidal etkisine duyarlı bulundu. Homolog serumlar Rpylori canlı bakteri sayılarında 90 dakika içinde 1.8-2.9 loglO cfu/ml azalmaya neden oldu. Immun serumların IgG düzeyleri ile bakterisidal güçleri arasında bir ilişki saptanmadı. Normal insan serumlarmm da H.pylori için bakterisidal olduğu belirlendi. Üç normal serum canlı bakteri sayılarında 1.9-2.4 log 10 cfu/ml düşüşe neden oldu. Normal ve immun serumların bakterisidal aktiviteleri arasında önemli bir fark bulunmadı. Immun serumlar 56°C'de ısıyla inaktive edildiklerinde bakterisidal aktivitelerini kaybettiler. Isıyla inaktive edilmiş homolog serumları ile karşılaştıklarında, 5 H.pylori susunun canlı sayılarındaki azalma 0.4- 0.6 loglO cfu/ml oldu. Standart bir suş ile immunize edilen tavşan serumunun 20 Rpylori klinik izolatı için bakterisidal olduğu bulundu. Tavşan immun serumunun 1.9-2.9 loglO cfu/ml olarak saptanan bakterisidal aktivrtesinin, insan immun serumlarına eşit olduğu saptandı. Normal tavşan serumu da H.pylori üzerinde bakterisidal etki gösterdi. Isı inaküvasyonu, immun tavşan serumunun bakterisidal etkisini giderdi. Bakterisidal etki gösteren tavşan ve insan serumlarının tümü benzer ölüm eğrisine neden oldu. Bakterisidal testte, Rpylori ölümlerinin çoğu inkubasyonun ilk 15 dakikası içinde gerçekleşti. Rpylori suşlannm SDS/PAGE ile saptanan protein profilleri ile serum duyarlılık düzeyleri karşılaştmldığmda bir ilişki bulunamadı. Ayrıca, immun serumların bakterisidal güçlerinin, immunoblot ile saptanan immunoreaktif proteinler ile ilişkili olmadığı anlaşıldı. Özetle, Rpylorrnin farklı türlerin immun ve normal serumlarının bakterisidal etkisine tamamen duyarlı olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca, immun serumun bakterisidal etkisinin spesifik IgG düzeyi ile ilişkili olmadığı, fakat komplement aktivasyonuna bağlı olduğu düşünüldü. Anahtar Sözcükler; Helicobacter pylori, IgG, patogenezis, serum duyarlılığı
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY The Role of Serum Susceptibility, Serum IgG Level and Related Antigens in the Immunopathogenesis of Helicobacter pylori In this study, susceptibilities of Helicobacter pylori strains to homologous and heterologous human and rabbit sera were investigated by a microdilution method. Twenty clinical isolates of H.pylori and their homologous sera were used in serum bactericidal assay. IgG titers of human sera detected by ELISA were between 1.2-10.7 OD. All 20 Kpylori were found to be susceptible to the bactericidal effect of homologous sera. These sera caused 1.8-2.9 loglO cfu/ml decrease in viable cells of Kpylori within 90 min. There was no association between IgG levels and bactericidal activity of immune sera. Normal human sera were also bactericidal for H.pylori. All 3 normal sera caused 1.9-2.4 loglO cfu/ml decrease in viable cell counts. No significant difference was found between the bactericidal activity of normal and immune sera. Heat inactivated immune sera lost their bactericidal activity. The decrease in viable counts of 5 Kpylori strains was 0.4-0.6 loglO cfu/ml, when exposed to their heat inactivated homologous sera. Rabbit antiserum against a reference strain was found to be bactericidal for 20 clinical isolates of Kpylori. Bactericidal activity of rabbit immune serum counted as 1.9-2.9 loglO cfu/ml was equal to human immune sera. Normal rabbit serum was also bactericidal for Kpylori. Heat inactivation eliminated the bactericidal activity of rabbit immune serum. All human and rabbit sera found as bactericidal caused the similar death trend. In bactericidal assay, most of the H.pylori death occured within the first 15 min of incubation. When protein profiles of Kpylori strains determined by SDS/PAGE were compared with the level of serum susceptibilities, no association was found. In addition, bactericidal power of immune sera was not related with immunoreactive proteins as determined by immunoblotting. In conclusion, Kpylori was totally sensitive to the bactericidal effect of normal and immune serum from different species, ft was suggested that, bactericidal activity of serum was not associated with specific IgG levels, but associated with complement activation. Key Words; Helicobacter pylori, IgG, pathogenesis, serum susceptibility