Bağırsak epitelyal hücrelerinin ve nötrofillerin kandidasidall etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparison of candidacidal effects of intstinal epithelial cells and neutrophils
- Tez No: 90374
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
40 ÖZET Mukozal yüzeyler mikroorganizmaların vücuda girişinin gerçekleştiği bölgeler olup sistemik infeksiyonların % 90'dan fazlası mukozal bölgelerden başlamaktadır. Mukozal bölgelerde yer alan epiteliyal hücreler konak savunmasının başlangıç bölgeleridir. Vücudun çeşitli bölgelerinde yer alan epitel hücrelerinin mukozal bölgelerdeki immün cevabın düzenlenmesindeki rolleri son yıllarda anlaşılmaya başlanmıştır. C. albicans, memelilerin normal florasının üyesi olan, ancak özellikle immün yetmezlikti konakta hastalık oluşturan fırsatçı bir patojendir. Bu çalışmada C. albicans'a karşı insan nötrofilleri ile insan BEH'nin kandidasidal etkilerini in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak araştırdık. Hedef hücre olarak C. albicans 3153-A susu, efektör hücreler olarak CaCo2 ve nötrofil hücreleri efektör hücre/hedef hücre oranı 10:1 olacak şekilde üçerli olarak kuyucuklara konularak üremeyi engelleme deneyi yapıldı. Inkubasyon sonrasında her kuyucuktan toplanan hücreler seri şekilde sulandırılarak SDA plaklarına ekildi. 25 °C'de iki gün inkube edildikten sonra oluşan koloniler sayılarak kandidasidal etki hesaplandı. CaCo2 ve nötrofil hücrelerinin kandidasidal etkileri sırası ile % 24.10 ve % 50.28 olarak bulundu. Ayrıca uygun por çaplı milipor yerleştirilerek efektör hücre ile hedef hücre arasındaki temas kesildi. Temas önleme deneylerinde efektör hücrelerin C. a/b/cans'ın üremesini engelleyici etki göstermediği saptandı. Epitel hücrelerine uygulanan tripsinizasyon işleminin nötrofillerin kandidasidal fonksiyonuna olan etkisini araştırmak amacı ile tripsinlenmiş nötrofil hücreleri ile üremeyi engelleme deneyi yapıldı. Tripsin ile muamele edilen ve edilmeyen nötrofillerin kandidasidal etkileri sırasıyla % 27.96 ve % 50.28 olarak bulundu. Sonuçlarımız ince bağırsak hücre dizini olan CaCo2 hücrelerinin nötrofillere göre daha düşük bir yüzde ile de olsa C. albicans üremesini in vitro olarak inhibe ettiğini göstermektedir. In vitro koşullardaki bazı olumsuz etmenlerin varlığı bu etkinin olması gerekenden daha zayıf olmasına yol açmıştır.41 Tripsinin nötrofillerin kandidasidal fonksiyonuna yaptığı olumsuz etkiden hareketle epiteliyal hücrelerin in vivo etkinliğinin nötrofillerinkine yakın olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu etkinin ortaya çıkması için fiziksel temas gerekmektedir. Epiteliyal hücreler C. albicans üremesini doğrudan temasla engelleyebilmektedirler. Bağırsak epiteliyal hücrelerinin C. albicans' a karşı mukoza savunmasında önemli rol taşıyan hücreler olduğu saptanmıştır. \.C ¥UKSEKOGı&r İM KUktLt BOKOllAlfOTOfl MERKEZİ
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Mucosal surfaces are the areas where the most microorganisms enter the body and more than 90 % of systemic infections start from these areas. Epithelial cells of the mucosal surfaces are the starting sites of host defence mechanisms. The role of epithelial cells distributed all over the body in regulating the immun response at the mucosal surfaces has been started to be understood only recently. Altough being part of the normal flora of the mammalian, C. albicans is an oportunistic pathogen which causes diseases especially in immunodeficient hosts. In study we investigated the in vitro candidacidal effect of human intestinal epithelial cells in comparison to that of human neutrophils. Growth inhibition tests was performed in triplicates using C. albicans 3153-A strain as target cells and CaCo2 cells and neutrophils as effector cells with an effector cell / target cell ratio of 10:1. After incubation, cells collected from each well were diluted serially and inoculated onto SDA plates. Following incubation at 25 °C for 2 days, colonies were counted and candidacidal effect was accounted. Candidacidal effects of CaCo2 cells and neutrophils were found to be 24.10 % and 50.28 % respectively. In addition, contact between efector cells and target cells was prevented with using milipor. In this assay no growth inhibitory effect of the effector cells was seen. To evaluate the effect of trypsinization, which was performed with the epithelial cells, on the candidacidal effect of neutrophils, growth inhibition test was also performed with trypsinated neutrophils. The candidacidal effects of trypsinated and non- trypsinated neutrophils were found to be 29.96 %, 50.28 % respectively. Our results show that, altough being less effective than neutrophils, intestinal epithelial cells also inhibit the growth C. albicans in vitro. Some negative factors present under in vitro conditions may have decreased this inhibitory effect. Considering the negative effect of trypsin on the candidacidal function of neutrophils, we concluded that the candidacidal effect of epithelial cells43 may be close that of neutrophils in vivo. Physical contact is needed for the outcome of this effect. Epithelial cells can inhibite the growth of C. albicans via direct contact. Intestinal epithelial cells were found to play an important role in the mucosal defence against C. albicans.