Salamanca Okulu'nun hukuk felsefesi açısından temellendirilmesi
Justification of The School of Salamanca in terms of legal philosophy
  1. Tez No: 903730
  2. Yazar: ECEM ÇOBAN BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Salamanca Okulu, 16. yüzyılda İspanya'nın Salamanca Üniversitesinde ortaya çıkan ve oradan farklı coğrafyalara yayılan, Erken Modern Dönem düşünce tarihinde büyük öneme sahip entelektüel bir harekettir. Okul, teoloji, hukuk felsefesi, ekonomi ve siyaset teorisi gibi çeşitli alanlarda yenilikçi ve etkili fikirler geliştirmiştir. Özellikle doğal hukuk teorisi, bireysel haklar kuramı ve uluslararası hukuk alanlarındaki katkılarıyla Salamanca Okulu, modern düşüncenin şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bu tezde, Salamanca Okulu'nun hukuk felsefesi incelenerek ve bu felsefenin modern düşünce üzerindeki çok yönlü etkileri araştırılarak, bu entelektüel geleneğin daha kapsamlı şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, öncelikle Okul'un tarihsel bağlamı, gelişimi ve önde gelen düşünürlerinin çalışmaları ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında, Salamanca Okulu'nun yenilenen teoloji anlayışı, Thomas Aquinas'ın düşüncelerinin Okul üzerindeki etkisi, Okul'un özgün doğal hukuk yaklaşımı ve bireysel haklar konusundaki fikirleri incelenmektedir. Okul'un doğal hukuk anlayışı, bireysel haklar teorisi ve uluslararası hukuk prensiplerinin, sonraki yüzyıllarda gelişen hukuk teorilerini ve hukuk düşünürlerini etkilediği ileri sürülmektedir. Çalışmada, Okul'un düşüncelerinin tarihsel süreç içindeki etkisi ve farklı dönemlerde nasıl uyarlandığı incelenerek, Salamanca Okulu'nun düşünce tarihindeki yerinin daha iyi anlaşılması ve günümüz hukuk ve siyaset teorilerine olan katkısının daha açık bir şekilde ortaya konulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The School of Salamanca represents a significant intellectual movement that emerged in the 16th century at the University of Salamanca in Spain and subsequently disseminated to various geographical regions, holding considerable importance in the history of Early Modern thought. This School developed innovative and influential ideas across diverse fields; including theology, philosophy of law, economics, and political theory. The School of Salamanca played a pivotal role in shaping modern thought, particularly through its contributions to natural law theory, individual rights theory, and international law. This thesis aims to contribute to a more comprehensive understanding of this intellectual tradition by examining the legal philosophy of the School of Salamanca and investigating its multifaceted influences on modern thought. To this end, the study first addresses the historical context of the School, its development, and the works of its prominent thinkers. The scope of this research encompasses the School's renewed theological understanding, the influence of Thomas Aquinas's ideas, the School's original approach to natural law, and its concepts regarding individual rights. It is posited that the School's understanding of natural law, theory of individual rights, and principles of international law significantly influenced legal theories and juridical thinkers in subsequent centuries. By examining the impact of the School's ideas throughout historical processes and how they were adapted in different periods, this study aims to elucidate the School of Salamanca's position in the history of thought and more clearly delineate its contributions to contemporary legal and political theories.