İşaret dili karakterlerinin karmaşık değerli sinir ağları ile tanınması
Recognition of sign language characters using complex-valued neural networks
- Tez No: 903731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VASİF NABİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknolojik gelişmeler, sağır ve dilsiz bireylerin topluma entegrasyonunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, işaret dili tanıma sistemlerindeki iyileştirmeler büyük önem taşımaktadır. İşaret dilleri üzerine yapılan birçok çalışma gerçek sayılar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, görüntülerden öznitelik çıkarımı ve işaret dili alfabesi tanıma işlemlerini karmaşık sayılar kullanarak gerçekleştiren yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu bağlamda Amerikan işaret dili tanımaya yönelik bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelde, karakter görüntülerinin öznitelik vektörünü elde etmek için karmaşık Zernike momentleri kullanılmıştır. Karmaşık sayılardan oluşan öznitelik vektörünü katmanlar arasında işleyebilen karmaşık değerli bir derin sinir ağı da geliştirilmiştir. Model, Sign Language MNIST veri setinde %89.01, Massey Üniversitesi veri setinde ise holdout tekniği ile %98.67, bir deneği dışarda bırakma tekniği ile %81.22 tanıma oranlarına veri ön işleme olmadan ulaşmıştır. Önerilen model aynı veri setlerini kullanan birçok çalışma ile ayrı ayrı karşılaştırılmış, iki veri seti bir arada değerlendirildiğinde en iyi performansı göstermiştir. Ayrıca önerilen yöntemi bünyesinde barındıran bir akıllı sistem de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements play a significant role in the integration of deaf and mute individuals into society. Therefore, further improvements in sign language recognition systems are of great importance. Many studies on sign languages have been conducted using real numbers. In this paper, a new approach is presented for performing feature extraction from images and sign language alphabet recognition using complex numbers. In this context, a model is developed for recognizing American sign language. In the developed model, complex Zernike moments are used to obtain the feature vector of character images. A complex valued deep neural network capable of processing the feature vector composed of complex numbers across layers is also developed. The model achieves recognition rates of 89.01% on the Sign Language MNIST dataset and 98.67% for the holdout and 81.22% for the leave-one-subject-out on the Massey University dataset, respectively, without any preprocessing. The proposed model, which is compared separately with many studies using the same datasets, shows the best performance when the two datasets are considered together. An intelligent system incorporating the proposed method has also been developed.