Locating electric vehicle battery collection facility within the framework of sustainability and circular economy
Sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi çerçevesinde elektrikli araç pili toplama tesisinin konumlandırılması
  1. Tez No: 903753
  2. Yazar: REMZİYE İLAYDA GEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda artan araç sayısı ile fosil yakıt kullanımı ve hava kirliliği gibi problemler ortaya çıkmıştır. Bu olumsuz etkileri yok etmek için alternatif yollar aranmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda elektrikli araç kullanımı, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kullanımı hakkında önemli çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Elektrikli araçlar konusundaki çalışmalar beraberinde şarj istasyonu ve batarya konusundaki gelişmeleri de getirmiştir. Günümüzde elektrikli araçlara daha hızlı şarj imkânı sağlayacak istasyonlar ve tekrar kullanıma izin veren bataryalar konusunda önemli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışma kapsamında elektrikli araç şarj istasyonlarının sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi çerçevesinde konumlandırılmasını ve bu şarj istasyonlarının aynı zamanda ömrünü tamamlamış elektrikli otomobil bataryalarının toplanması ve geri dönüşüme gönderilmesi için bir konum olmasını hedefledik. Çalışmamız için yapılan makale taraması sonucunda en uygun yöntemin bulanık analitik hiyerarşi prosesi (BAHP) olduğuna karar verdik. Ölçekleri belirledik, BAHP ile ölçek karşılaştırması yaptık ve elde ettiğimiz sonuçlardan yola çıkarak İzmir ili için örnek olay çalışması gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
With the increasing number of vehicles in recent years, problems such as fossil fuel use and air pollution have emerged. Alternative ways have been sought to eliminate these negative effects. In this direction, important studies on the use of electric vehicles and the use of renewable and sustainable energy have begun. Studies on electric vehicles have brought with it developments in charging stations and batteries. Today, important studies are carried out on stations that will provide faster charging for electric vehicles and batteries that allow reuse. In this study, we sought to integrate electric vehicle charging stations into a sustainability and circular economy framework, using them not only for charging but also as hubs for collecting and recycling end-of-life electric car batteries. As a result of the article review in our study, we decided that fuzzy analytic hierarchy process (FAHP) was the most appropriate method. We determined the scales, compared the scales with FAHP, and based on the results we obtained, we conducted a case study for the province of Izmir.