Deprem yaşamış bireylerde EMDR 2.0'ın travmatik stres, depresyon ve kaygı belirtileri üzerine etkisi randomize kontrollü pilot çalışma
Randomized controlled pilot study among earthquake survivors who traumatic stress, depression and anxiety of EMDR 2.0 in effect on symptoms
  1. Tez No: 903756
  2. Yazar: FURKAN GEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, deprem yaşamış bireylerde travmatik stres, depresyon ve kaygı belirtileri üzerine EMDR 2.0 müdahalesinin etkilerini incelemeyi amaçlayan bir pilot çalışmadır. Çalışmaya, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremin psikolojik etkilerini yaşayan 18 yaş üstü 50 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmış; deney grubuna EMDR 2.0 uygulaması yapılırken kontrol grubuna herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları arasında Sosyo-Demografik Veri Formu, Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği (DASS-21), Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5) ve Duygusal İşlemleme Ölçeği (DİÖ) yer almaktadır. EMDR 2.0 uygulaması öncesinde ve sonrasında bu ölçekler katılımcılara uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, EMDR 2.0 müdahalesinin deney grubunda travmatik stres, depresyon ve kaygı belirtilerinde anlamlı bir azalma sağladığını göstermiştir. Bu bulgular, EMDR 2.0'ın deprem gibi travmatik olaylara maruz kalan bireylerde psikolojik iyileşme sürecine olumlu katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Çalışma, EMDR 2.0 yönteminin etkinliğini araştırarak literatüre katkı sağlamayı ve Türkiye'deki deprem sonrası ruh sağlığı müdahalelerine dair farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a pilot study that aims to examine the effects of EMDR 2.0 intervention on the symptoms of traumatic stress, depression and anxiety in individuals who have experienced an earthquake. The study included 50 participants over the age of 18 who experienced the psychological effects of the earthquake that occurred on February 6, 2023. The participants were randomly divided into two groups; EMDR 2.0 was applied to the experimental group, while no intervention was applied to the control group. The data collection tools used in the study included the Socio-Demographic Data Form, Depression-Anxiety-Stress Scale (DASS-21), Posttraumatic Stress Disorder Checklist (PCL-5) and Emotional Processing Scale (EPS). These scales were administered to the participants before and after the EMDR 2.0 application and the data obtained were statistically analyzed. The results of the study showed that EMDR 2.0 intervention provided a significant reduction in traumatic stress, depression and anxiety symptoms in the experimental group. These findings suggest that EMDR 2.0 may contribute positively to the psychological recovery process in individuals exposed to traumatic events such as earthquakes. The study aims to contribute to the literature by investigating the effectiveness of EMDR 2.0 and to raise awareness about post-earthquake mental health interventions in Turkey.