Bulgaristan Türk göçmenleri yemek kültürünün yerel yemek kültürüne etkileri: Bursa Mustafakemalpaşa ilçe örneği
The effects of Bulgarian Turkish immigrants' food culture on local food culture: Bursa Mustafakemalpaşa district example
- Tez No: 903757
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Mustafakemalpaşa ilçesi, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nin güneyinde yer alan hem doğal güzellikleri hem de somut ve somut olmayan kültürel miras değerleriyle, Türkiye için önemli bir turizm potansiyeline sahip yerleşim yerlerinin başında gelmektedir. Araştırmanın konusu Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesi merkez ve kırsal mahallelerinde yaşayan Bulgaristan göçmenlerinin yemek kültürlerini derinlemesine incelenmek ve yerel yemek kültürü üzerindeki etkilerinin neler olduğunu tespit etmektir. Bu kapsamda çalışmanın amacı; Bulgaristan göçmenlerinin yemek kültürlerini ne kadar yaşatabildikleri, koruyabildikleri, gelecek kuşaklara ne ölçüde aktarabildikleri ve yerel yemek kültürü üzerindeki etkilediklerini araştırmaktır. Araştırmanın bir diğer konusu ise kültürel mirasın korunmasına yönelik girişimlerin mevcut durumunun ortaya konulması, gelecek nesillere aktarılması hususunda yapılması gerekenlerin tespit edilmesi, kültür ve kimlik kaynaşmasının toplum üzerindeki etkilerinin bilinmesi ile de mevcut literatüre önemli ölçüde katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada insanların ilişkilerinin anlamını ve türünü keşfetmek için yapılan gözlemlerin sayısal olmayan bir şekilde incelenmesi ve sonuçların yorumlanmasını ifade eden, olaylar ve olguların ya da davranışların gerçekleştiği doğal ortamında incelendiği nitel (kalitatif) araştırma tekniği benimsenmiştir. Bu araştırmanın yapılmasında nitel araştırma tekniği kapsamında hem saha araştırması hem de kartopu tekniği yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda yapılandırılmamış gözlem ve görüşme (mülakat) veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın örnekleminde yer alan kaynak kişiler ile görüşülmüş, konu ile ilgili elde edilen bilgiler önce ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınarak sonrasında yazıya aktarılmıştır. Elde edilen bulgular gruplandırılarak tablolara aktarılmış ve yorumları sunulmuştur. Araştırma sonucunda Bulgaristan göçmenlerinin yemek kültürlerini yaşatmakta ve korumakta zorlandıkları tespit edilmiştir. Bunun da başlıca sebepleri arasında ekonomik yetersizlikler, ailelerin bir arada yaşamasının zamanla ortadan kalkmış olması, iş ve eğitim nedeniyle iç göçlerin artması ve Covid-19 pandemisi sonrası insan ilişkilerindeki azalma, değişen yaşam koşullarının etkisiyle diğer kültürlerle etkileşimdeki azalma şeklinde sıralanabilir. İlçede Bulgaristan göçmenlerinin yemek kültürüne özgü değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması hususunda gerekli çalışmaların yetersiz olduğu, bu sebeple konuyla ilişkili tüm paydaş taraflarının en kısa zamanda bir araya gelmesi ile detaylı ve kalıcı çalışmaların başlatılmasının gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafakemalpaşa district, located in the south of the Marmara Region of Turkey, is one of the settlements with an important tourism potential for Turkey, with both its natural beauties and tangible and intangible cultural heritage values. The subject of the research is to examine in depth the food cultures of Bulgarian immigrants living in the central and rural neighborhoods of Mustafakemalpaşa district of Bursa province and to determine what their effects are on the local food culture. In this context, the aim of the study is to investigate how much Bulgarian immigrants can keep their food culture alive, preserve it, transfer it to future generations and the extent to which they affect the local food culture. Another subject of the research is to reveal the current status of attempts to protect cultural heritage, to determine what needs to be done to transfer it to future generations, and to know the effects of culture and identity fusion on society, and it is thought that it will contribute significantly to the existing literature. In the study, the qualitative research technique, which refers to the non-numerical examination of observations made to discover the meaning and type of people's relationships and the interpretation of the results, is adopted, in which events, phenomena or behaviors are examined in their natural environment. In the conduct of this study, both field research and snowball technique methods were used within the scope of the qualitative research technique. In this direction, unstructured observation and interview (interview) data collection techniques were used. The source persons in the sample of the study were interviewed, the information obtained on the subject was first recorded with a voice recorder and then transferred to writing. The findings obtained were grouped and transferred to tables and their comments were presented. As a result of the research, it was determined that Bulgarian immigrants have difficulty in keeping their food culture alive and preserving it. The main reasons for this can be listed as economic inadequacies, the fact that families living together have disappeared over time, the increase in internal migration due to work and education, the decrease in human relations after the Covid-19 pandemic, and the decrease in interaction with other cultures due to changing living conditions. It has been observed that the necessary work on preserving the values specific to the food culture of Bulgarian immigrants in the district and transferring them to future generations is insufficient, and it has been concluded that the relevant stakeholders should come together as soon as possible and start detailed and permanent work on the subject.