Sultan Behramşâh dönemi Gazneli siyasî yapısı
Political structure of Ghazni during the reign of Sultan Behramshah
  1. Tez No: 903758
  2. Yazar: ZERNİŞAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sâmânîlerin Horasan sipehsâları Alptegin'in 351/962-963 yılında Gazne şehrini ele geçirmesiyle birlikte Gazneli Devleti'nin temelleri atıldı. 366/966-977 yılında Sebüktegin'in Gazne tahtına geçmesi ile de hânedanın siyasî tarihi onun soyundan devam etti. Sebüktegin'in ardından yerine geçen oğlu Mahmud (388-421/998- 1030) Gazneliler Devleti'ne en parlak dönemi yaşattı. Mesud döneminde Selçuklular ile yapılan Dandanakan Savaşı (431/1040) Gaznelilerin hezimetiyle sonuçlanınca Selçuklular, Horasân bölgesinde bağımsız bir devlet olarak ortaya çıktılar. Gazneli hükümdarlarının iç huzursuzluklarla uğraşması ve Kuzey Hindistan'ın dış siyasette tek amaç haline gelmesi, 11. ve 12. yüzyıllardaki siyasî dengelerin nasıl değiştiğini gösteriyor. Gazne tahtına 512/1118-1119 yılında Behramşâh'ın geçişi ve onun Büyük Selçuklu Sultanı Sencer'in, yardımıyla tahta çıkması, Gaznelilerin, Büyük Selçuklu Devleti'nin tabiiyetine girmesine yol açtı. Zira 529/1134-1135 yılından sonra Selçuklular ve Gurlular ile girişilen mücadeleler dış politikada alınan yanlış kararlar ve stratejik hatalar, Gazneli Devleti'nin zayıflamasına ve nihayetinde Behramşâh'ın vefatından kısa bir süre sonra da yıkılmasına neden oldu.
Özet (Çeviri)
The foundations of the Ghaznavid State were laid when Altptegin, the Khorasan commander of the Samanids, captured the city of Ghazni in 351/963-963. With Sebüktegin's accession to the Ghaznavid in 366/966-977, the political history of the dynasty continued throught his lineage. After Sebüktegin, his son Mahmud (388-421 988-1030) succeeded him and gave the Ghaznavid State its most glorious period. When the Dandanakan War (431/1040) with the Seljuks during the Masud ended with the defeat of the Ghaznavids, the Seljuks emerged as an independent state in the Khorasan region. The Ghaznavids rulers struggle with internal unrest and the fact that Northern India became the sole objective in foroign policy Show how the political balances changed in the 11'th 12'th centuries. The accession of Behramshah to the throne of Ghazne in 512/1118-1119 and his accession to the throne with the help of the Great Seljuk Sultan Sanjar led to the Ghaznavids becoming a vassal of the Great Seljuk State. After 529/1134-1135, the struggles with the Seljuks and Ghurids, the wrong decisions taken in froeign policy and strategic mistakes caused the Ghaznavid State to weaken and eventually collapse shortly after the death of Behramshah.