Televizyon dizilerindeki şiddet içeriklerinin kişilik tiplerine göre nöromarketıng perspektifinden incelemesi
An analysis of violent scenes in television series from a neuromarketing perspective based on personality types
  1. Tez No: 903769
  2. Yazar: ECE POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. SELAMİ VAROL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz medya endüstrisinde televizyon dizilerindeki şiddet içerikleri önemli bir yer tutmaktadır ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından tüketilmektedir (RTÜK, 2020). Bu çalışma, medya üreticileri ve pazarlamacılar için önemli bir anlayış sağlamayı hedeflemekte ve şiddet içeren medya içeriğini televizyon izleyicilerinin duygusal ve fizyolojik tepkilerini Panas ve Eysenck Kişilik Tipi ölçeği ve demografik özellikleriyle ilişkilendirerek analiz etmektedir. Bu bağlamda, literatürde yer alan araştırma bulgularını dikkate alarak, şiddet içeren medya içeriğinin tüketici algısını şekillendirme sürecindeki rolünü daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket ve deney yönetimi kullanılmıştır. Ankette, katılımcılardan cinsiyet, yaş, gelir düzeyi ve televizyon izleme süreleri gibi demografik bilgilerin yanı sıra, Panas ve Eysenck kişilik ölçekleri kullanılmıştır. Deney tasarımı, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun 2020 yılında hazırladığı Televizyon Yayınlarında Şiddet Araştırması Raporu'na dayanarak şiddeti sınıflandırıp 4 kategoriye ayırmıştır. Katılımcılara ana akım TV kanallarında seçilmiş 2023 yılında yayınlanmış dizilerden cinsel şiddet, fiziksel şiddet, psikolojik şiddet ve ekonomik şiddet kategorilerinde video kesitleri izletilmiştir. Videolar izletilirken katılımcıların göz takibi ve Galvanic Skin Response (GSR) tepkileri kaydedilmiştir. Anket ve deney sonuçları araştırmanın ana hipotezi“Televizyon dizilerinde yer alan farklı şiddet türlerine (cinsel, fiziksel, psikolojik, ekonomik) maruz kalma, katılımcıların demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, gelir düzeyi) ve kişilik özellikleri, duygu durumları, (Eysenck) fizyolojik tepkileri (SCR, Fixation Count, Saccade Count) üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir”desteklenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda bu çalışma, televizyon dizilerindeki şiddet içeriklerinin izleyicilerin davranışları ve tercihleri üzerindeki etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's media industry, violent content in television series occupies a significant place and is consumed by a broad audience. However, the effects of this violent content on viewers and how these effects vary according to personality traits are complex issues that need to be investigated. This thesis aims to contribute to the literature by evaluating the effects of violent content in television series on different personality types from a neuromarketing perspective. The study aims to provide valuable insights for media producers and marketers by analyzing the emotional and physiological responses of television viewers to violent media content in relation to the Panas and Eysenck Personality Type scales. In this context, the study seeks to better understand the role of violent media content in shaping consumer perception by considering previous research findings in the literature. Survey and experimental methods were used as data collection techniques. In the survey, participants provided demographic information such as gender, age, income level, and television viewing times, in addition to completing the Panas and Eysenck personality scales. The experimental design was based on the“Television Violence Research Report”prepared by the Radio and Television Supreme Council (RTÜK) in 2020, which classified violence into four categories. Participants were shown video clips from mainstream TV channels, selected from series aired in 2023, that fell into the categories of sexual violence, physical violence, psychological violence, and economic violence. During the viewing, participants' eye movements, Galvanic Skin Response (GSR) device outputs were recorded to capture their physiological responses. The survey and experiment results support the main hypothesis of the research:“Exposure to different types of violence (sexual, physical, psychological, economic) in television series has a significant effect on physiological responses (SCR, Fixation Count, Saccade Count) depending on the demographic characteristics (gender, age, income level) and personality traits (Eysenck) of the participants.”The findings of this study have helped to better understand the effects of violent content in television series on viewers' behaviors and preferences.