Malign pankreas lezyonlarında PD-L1 ekspresyonunun klinikopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of PD-L1 expression with clinicopathological prognostic parameters in malignant pancreatic lesions
- Tez No: 903772
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET EZBERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Pankreas kanseri, dünya genelinde mortalite oranı en çok gözlenen kanser türüdür ve Programlanmış Ölüm Ligandı 1'in (PD-L1) pankreas kanseri üzerindeki etkisi kritik öneme sahiptir. Çalışmamızda, PD-L1 ifadesinin pankreas kanserinin alt tiplerinin belirlenmesinde ve prognozuna olan katkısı ile sağkalıma olan etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Pankreas kanseri tanısı almış 50 adet hastanın FFPE dokuları çalışmaya dahil edildi. TIL, tümör sınırları içindeki stromal alanda bulunan lenfositler stromal-TİL; tümör adaları içinde yer alan lenfositler intratümöral-TİL olarak değerlendirildi. Her alanda boyanmalar yüzde olarak değerlendirilerek PD-L1 için tümör ve immün hücrelerde skor 5 ile üzerindeki boyanma; pozitif olarak değerlendirildi. Bulgular: Boyamaya göre skor 5 ve üstünde tPD-L1 boyanan 1 olgu mikropapiller adenokarsinom, 1 vaka duktal adenokarsinom ve 2 olgu ise taşlı yüzük hücreli karsinom olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Pancreatic cancer is the cancer with the highest mortality rate worldwide, and the effect of Programmed Death Ligand 1 (PD-L1) on pancreatic cancer is of critical importance. In our study, the contribution of PD-L1 expression to the determination of pancreatic cancer subtypes and its prognosis as well as its impact on survival was investigated. Materials and Methods: FFPE tissues from 50 patients diagnosed with pancreatic cancer were included in the study. TIL, lymphocytes in the stromal area within the tumor borders were scored as stromal TIL; lymphocytes in tumor islands were scored as intratumoral TIL. Staining in each area was scored as a percentage, and staining of 5 or more in tumor and immune cells for PD-L1 was scored as positive. Results: After staining, 1 case with score 5 or more tPD-L1 staining was recognized as micropapillary adenocarcinoma, 1 case as ductal adenocarcinoma, and 2 cases as signet ring cell carcinoma.