Sıçanlarda oluşturan yara enfeksiyon modelinde typha türünün histolojik ve immünolojik parametrelere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of typha species on histological and immunological parameters in a wound infection model in rats
- Tez No: 903773
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKANLI TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Pseudomonas aeuruginosa ile oluşturulan yara enfeksiyon modelinde Typha latifolia cinsinin yara iyileşmesi üzerindeki makroskopik, histolojik, immünolojik ve antimikrobiyal etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Sıçanlarının sırt bölgesine anestezi altında 2 cm2 tam kat yara oluşturularak Pseudomonas aeuruginosa yara üzerine enjekte edildi. Kırk sekiz adet sıçan sekiz ayrı gruba ayrıldı. Kontrol grubuna merhem tedavisi uygulanmazken, referans grubu dekspantenol ile her gün tedavi edildi. Diğer iki grup ise Typha latifolia çiçeği etanol ekstresinden hazırlanan farklı konsantrasyonda merhem ile tedavi edildi. Makroskopik olarak, yara kapanması ve yara boyutu gözlemlendi. Çalışmanın 7. ve 16. günlerinde eksize edilerek toplanan yara dokuları histolojik, immünolojik ve mikrobiyolojik yöntemlerle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to investigate the macroscopic, histological, immunological and antimicrobial effects of Typha latifolia on wound healing in a wound infection model created with Pseudomonas aeuruginosa. Material and Method: A 2 cm2 full-thickness wound was created on the back of rats under anesthesia and Pseudomonas aeuruginosa was injected into the wound. Forty-eight rats were divided into eight separate groups. While the control group was not treated with ointment, the reference group was treated with dexpanthenol every day. The other two groups were treated with ointment prepared from Typha latifolia flower ethanol extract at different concentrations. Macroscopically, wound closure and wound size were observed. Wound tissues were excised and collected on the 7th and 16th days of the study and analyzed with histological, immunological and microbiological methods.