Diş hekiminin dış görünüşünün çocukların dental anksiyete değerleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dentist appearance on dental anxiety in children
- Tez No: 903792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AYDINOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, renkli ve beyaz önlük kullanımının çocuklarda dental anksiyete üzerine etkisinin psikometrik, projektif ve fizyolojik yöntemler kullanılarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Mayıs 2023 ve Nisan 2024 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalına başvuran 6-12 yaş arası 150 hasta dahil edildi. Hekimin önlük rengine göre iki gruba ayrılan çocukların muayene ve koruyucu uygulama tedavileri iki seansta gerçekleştirildi. Her iki seansın öncesi ve sonrasında çocuğun vital bulguları (tansiyon, nabız, satürasyon) kaydedildi. Seansların öncesinde MCDAS f uygulanan katılımcılardan seansların sonrasında hastane ortamını ve hekimi çizmeleri istendi. Çizimler ÇHÇS'ye göre puanlandı. Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi ve T testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of colored and white coat use on dental anxiety in children using psychometric, projective, and physiological methods. Material and Method: This cross-sectional study included 150 patients aged 6- 12 years who applied to the Department of Pediatric Dentistry at Recep Tayyip Erdogan University, Faculty of Dentistry between May 2023 and April 2024. The examination and preventive treatments of the children, who were divided into two groups according to the color of the dentist's coat, were performed in two sessions. Vital signs (blood pressure, pulse, saturation) were recorded before and after each session. Participants who completed the MCDAS f before the sessions were asked to draw the hospital environment and the dentist after the sessions. The drawings were scored according to the CD: H. The Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed-Rank test, and T test were used for analysis.