Periferik arter hastalarında atria risk skorunun sonlanım noktaları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of atria risk score of patients with peripheral artery disease in terms of endpoints
- Tez No: 903805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda ciddi periferik arter hastalarında ATRİA risk skorunun kötü sonlanım noktaları ile ilişkisini ve öngördürücü olup olmadığını test etmeyi planladık. Yöntem: Tek merkezli, retrospektif dizaynlı bir çalışma planladık. Çalışmamızda hastanemizde Ocak 2013-Ocak 2019 tarihleri arasında periferik arter görüntülemesi işlemi uygulanmış 911 adet hasta retrospektif olarak tarandı. Bu hastalardan katılma kriterlerini karşılayan 305 adet ciddi periferik arter hastası çalışmamıza dahil edildi. Bu hastaların kayıtları ve takip verileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Hastaların 5 yıllık takipte herhangi bir sebepli ölüm veya takip sırasında uzuv kaybettirici operasyon açısından verileri incelenmiştir. Bulgular: 22 hastada uzuv kaybı gerçekleşirken 130 hastada ise herhangi bir sebepli mortalite gerçekleşmiştir. Her iki sonlanım noktası beraber değerlendirildiğinde major istenmeyen kardiyovasküler olay (MACE) 138 hastada gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to test the association of the ATRIA risk score with adverse outcomes and its predictive value in patients with severe peripheral arterial disease. Method: We planned a single-center, retrospective study. We retrospectively screened 911 patients who underwent peripheral arterial imaging at our hospital between January 2013 and January 2019. We included 305 patients with severe peripheral arterial disease who met the inclusion criteria in our study. The records and follow-up data of these patients were examined in detail. Data on mortality and limb loss during the 5-year follow-up were analyzed. Results: Limb loss occurred in 22 patients, and mortality of any cause occurred in 130 patients. When both endpoints were evaluated together, major adverse cardiovascular events (MACE) were observed in 138 patients. When examining the 5-year mortality data, the ATRIA score was found to be significantly higher in the mortality group compared to the non-mortality group (median value of 4.74 vs.