Kronik bel ağrısı tedavisinin temporomandibular bozukluğa etkisinin incelenmesi
Effect of chronic low back pain treatment on temporomandibular disorders
- Tez No: 903806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ERGEZEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı, temporomandibular bozukluk (TMB) ve kronik bel ağrısı (KBL) olan bireylere TMB egzersizlerine ek olarak uygulanacak kronik bel ağrısına (KBA) yönelik tedavinin temporomandibular eklemdeki (TME) ağrı ve fonksiyon üzerine etkisini incelemektir. Temporomandibular Bozukluklar Araştırma Tanı Kriterleri' ne göre (RDC/TMD) kas kaynaklı tanı alan, yaşları 23 ile 65 arasında değişen 40 KBA hastası çalışmaya dahil edildi. Bireyler kontrol grubu (KG) ve bel egzersizlerini içeren kompleks egzersiz grubu (KEG) olmak üzere her iki gruba 20'şer kişi randomize edildi. KG evde Rocabado 6x6 egzersizlerini, KEG ise Rocabado 6x6 egzersizlerine ek olarak Williams fleksiyon egzersizlerini gerçekleştirdi. Katılımcılar 6 hafta, haftanın 3 günü, 45 dakikalık seanslar ile online platform üzerinden 5'er gruplar halinde katılım gerçekleştirdi. Çalışma başlangıcında numerik ağrı skalası (NAS), derecelendirilmiş kronik ağrı skalası (DKAS), mandibular eklem hareket açıklığı (EHA) ve çenenin fonksiyonel kısıtlılık skalası-20 (ÇFKS-20) değerlendirildi. DKAS, ÇFKS-20, EHA değerleri tedavi sonunda başlangıca göre grup içi istatistiksel anlamlı bir farklılık gösterirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of exercises for temporomandibular disorder (TMD) and chronic low back pain (CLBP) on function and pain in the temporomandibular joint (TMJ) in individuals with TMD and CLBP. Forty CLBP patients, aged between 23 and 65, diagnosed with muscle origin using the Temporomandibular Disorders Research Diagnostic Criteria (RDC/TMD), were divided into two groups of 20 people each as a control group and a treatment group. While the control group performed only Rocabado 6x6 exercises, the treatment group performed Williams flexion based exercises via the online Zoom platform in addition to Rocabado 6x6 exercises. Participants participated Williams flexion based exercises in groups of 5 via the online platform in 45-minute sessions, 3 days a week, for 6 weeks. At the beginning of the study, the numeric pain raiting scale (NPRS), graded chronic pain scale (GCPS), mandibular joint range of motion (ROM) and jaw functional limitation scale-20 (JFLS-20), were evaluated. GCPS, JFLS-20, and ROM values showed a statistically significant difference within the group at the end of the treatment compared to the beginning (p0.05).