Ankara Şehir Hastanesi Aile hekimliği araştırma görevlilerinin sporcu muayenesi ve spor öncesi değerlendirme hakkındaki bilgi düzeylerinin ve düşüncelerinin araştırılması
Investigation of the knowledge levels and thoughts of Ankara City Hospital Family Medicine research assistants on athlete examination and pre-participation physical evaluation in sports
  1. Tez No: 669346
  2. Yazar: SAİD HİSARKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU, UZMAN İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Araştırma Görevlilerinin Sporcu Muayenesi ve Spor Öncesi Değerlendirme Hakkındaki Bilgi Düzeylerinin ve Düşüncelerinin Araştırılması Giriş ve Amaç: Sporun beden ve ruh sağlığına faydaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların spora yönelimini arttırmıştır. Spor ve tıp dünyasının zaman içinde ortak kararı sonucu spora başvurmadan önce bir ön değerlendirme ihtiyacı gündeme gelmiştir. Spor faaliyetleri esnasında ani kardiyak ölüm vakaları nedeniyle ailelerde ve hatta hekimlerde altta yatan kardiyovasküler hastalık endişesi artmaktadır. Bu durum spora katılım öncesi değerlendirmenin önemini ortaya çıkarmaktadır. Ülkemizde birinci basamak hekimleri için; spor öncesi değerlendirme ve talep edilen spor yapabilir raporunu verme konusunda henüz bakanlığımızca standardize edilmiş bir kılavuz mevcut değildir. Bu çalışmada birinci basamak hekimlerinin spor öncesi değerlendirme ve sporcu muayeneleri hakkında bilgi düzeylerinin ölçülmesi, deneyimlerinin araştırılması, birinci basamak sağlık hizmetlerinin konuyla ilgili yeterliliği/sevk kriterlerinin değerlendirilmesi ve hekimlerin konu hakkındaki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir araştırma olarak planlanmıştır.Çalışmanın evrenini Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinde görevli asistan hekimler oluşturmaktadır. Klinikte görevli tüm aile hekimliği asistanlarının çalışmaya dahil edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamız, 01.09.2020 ile 31.03.2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinde internet üzerinden anket doldurma yöntemi ile yapılmıştır. Anket formları oluşturulurken araştırıcı tarafından literatür taranarak amaca uygun anket soruları belirlenmiştir. Anketimiz, 3 bölüm ve 26 sorudan oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of The Knowledge Levels and Thoughts of Ankara City Hospital Family Medicine Research Assistants on Athlete Examination and Pre-Participation Physical Evaluation in Sports Objectives: The benefits of sports on physical and mental health have increased the tendency of people to sports in our country and all over the world. As a result of the joint decision of the sports and medical world over time, the need for a preliminary evaluation before applying to sports has come to the fore. Due to sudden cardiac death cases during sports activities, the concern of underlying cardiovascular disease in families and even physicians is increasing. This situation reveals the importance of pre-sport evaluation. There is no standardized guide for primary care physicians in our country on pre-sport evaluation and the requested sports performance report. This study aimed to measure the knowledge level of primary care physicians about pre-participation evaluation and athlete examinations, investigate their experiences, evaluate the adequacy/referral criteria of primary health care services and determine physicians training needs on the subject. Materials and Methods: Our study was planned as a cross-sectional study. The population of the study consists of assistant physicians working in Ankara City Hospital Family Medicine Clinic. It was aimed to include all family medicine research assistants working in the clinic in the study.This study was carried out by filling out an online questionnaire at Ankara City Hospital Family Medicine Clinic between 01.09.2020 and 31.03.2021.While the questionnaire forms were being created, the relevant questionnaire questions were determined by scanning the literature by the researcher.Our survey consists of 3 parts and 26 questions. The SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data.