Ankara Şehir Hastanesinde çalışan aile hekimliği araştırma görevlilerinin kardiyopulmoner resüsitasyon hakkındaki bilgi, tutum ve görüşleri
Information, attitude, and views of family medicine research assistants working in Ankara City Hospital, on the cardiopulmonary resuscitation
  1. Tez No: 639642
  2. Yazar: MURAT KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş: Çalışmamızda Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği kliniğine bağlı araştırma görevlilerinin 2015 yılında yayınlanan kardiyopulmoner resüsitasyon kılavuzuna göre temel yaşam desteği ve ileri yaşam desteği hakkındaki bilgilerini, bilgileri üzerinde fark oluşturabilecek etkenlerini, tutumlarını ve endişelerini inceleyip değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntemler: Araştırmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde 01.12.2019 – 01.05.2020 yıllarında çalışan toplam 136 aile hekimliği asistanı katıldı. Anketimizin ilk bölümünde; demografik bilgiler, araştırma görevlisinin kadrosu, resüsitasyon eğitimi ve geçmişini içeren, asistanların TYD ve İKYD hakkındaki tutumları ile kendisini ve çalışma arkadaşlarını değerlendirmesini içeren sorular ve ikinci bölümünde ise TYD ve İKYD ile ilgili 17 soru vardı. Sorular 2015 yılında Amerikan Kalp Derneği tarafından yayınlanan resüsitasyon kılavuzuna göre hazırlandı. Bulgular: Çalışmaya katılım oranı %88' di. Çalışmaya katılan görevlilerin yaş ortalaması 31,38± 7,4 ve katılımcıların %64,7'sı kadın (n=88), %35,3'ü (n=48) erkekti. Araştırma görevlilerinin %78,7'si mezuniyet sonrasında resüsitasyon eğitimi almadığını belirtti. Çalışmaya katılan asistanların büyük bölümü (%96,3) KPR eğitimlerinin tekrar edilmesi gerektiğine inanmaktaydı. TYD ile ilgili toplam 8 soruya verilen yanıtlar incelendiğinde toplam doğruların ortalaması 4,4 ± 1,55; İKYD ile ilgili toplam 9 soruya verilen toplam doğru yanıtların ortalaması ise 4,2 ± 1,8 bulundu. Mezuniyet sonrası resüsitasyon eğitimi alan asistanların TYD başarı düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,041).
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we aimed to evaluate the knowledge, the factors that may make a difference on the knowledge levels, attitudes and concerns of Ankara Bilkent City Hospital Family Medicine Clinic research assistants, about basic life support and advanced life support, according to the cardiopulmonary resuscitation guideline published in 2015. Material and methods: A total of 136 family medicine assistants working in Ankara Bilkent City Hospital between 01.12.2019 - 01.05.2020 participated in our research. In the first part of our survey; there were questions about demographic information, staff status of the research assistant, resuscitation training status and history, assistants' attitudes towards TYD and IYD, and evaluation of the self and the colleagues, and in the second part there were 17 questions about TYD and IKYD. The questions were prepared according to the resuscitation guide published by the American Heart Association in 2015. Results: The participation rate was 88%. The average age of the staff participating in the study was 31.38 ± 7.4, and 64.7% of the participants were female (n = 88), and 35.3% (n = 48) were male. 78.7% of the research assistants stated that they did not receive resuscitation training after graduation. Most of the assistants (96.3%) who participated in the study believed that CPR training should be repeated. According to 8 questions related to BLS, the average of the total correct answers was 4.4 ± 1.55; the average of total correct answers given to 9 questions related to ACLS was 4.2 ± 1.8. BLS success levels of the researchers who attended resuscitation training after graduation were found to be significantly higher (p = 0.041).