Patient and health care provider perspectives on pharmaceutical care delivery by clinical pharmacist in Oman hospitals
Umman hastanelerinde klinik eczacı tarafından sağlanan farmasötik bakıma ilişkin hasta ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının bakış açıları
  1. Tez No: 903823
  2. Yazar: AL-HAKAM MARWAN MADHAT AL-BAUATE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDIKARIM MOHAMED ABDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Umman'ın sağlık sistemi, Sağlık Bakanlığı'nın hizmetlere öncelik vermesi ve sağlık vizyonunu 2050'ye kadar uzatmasıyla kademeli olarak gelişmiştir. Hem kamu hem de özel tesisleri denetleyen bölge müdürlükleri tarafından yönetilen sağlık merkezleri ve uzmanlık hastaneleri kurmak için önemli yatırımlar yapılmıştır. Sağlık hizmetlerine GSYİH'nın %6,1'inden daha azını (yaklaşık 1816,88 milyon ABD doları) ayırmasına rağmen, Umman'ın sistemi Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel olarak en iyilerden biri olarak kabul edilmektedir. Sağlık Bakanlığı, halk için yüksek kaliteli hizmetler sağlamak amacıyla geri bildirim mekanizmaları ve hasta memnuniyeti yardım hattını kullanarak sürekli değerlendirme ve iyileştirmeye büyük önem vermektedir. Bu bağlamda klinik eczacıların önemi göz önüne alındığında, hizmetlerini ve daha geniş tıbbi ekiple etkileşimlerini değerlendirmek esastır. Böyle bir değerlendirme, klinik eczacıların Umman'ın sağlık sistemindeki etkinliği hakkında benzersiz içgörüler sağlayabilir ve sağlık hizmetlerinin sunulmasını iyileştirmedeki kritik rolleri hakkındaki anlayışımızı geliştirebilir. Bu çalışma, klinik eczacıların hizmetlerinin Umman'daki hasta sonuçları üzerindeki etkisini değerlendirmeyi ve uzmanlıklarının daha iyi sağlık sonuçlarına ve artan hasta memnuniyetine nasıl katkıda bulunduğuna odaklanmayı amaçlamaktadır. Çalışma, iki anket kullanan kesitsel bir anket tasarımı kullanmıştır. İlk anket, sağlayıcı özellikleri ve entegre klinik eczacı hizmetlerini kullanımları hakkında veri toplamıştır. İkinci anket, eğitim ve memnuniyete odaklanarak klinik eczacı tarafından yönetilen birincil bakım ortamındaki hasta algılarını değerlendirmiştir. Her iki anket de ileri-geri çeviri yöntemi kullanılarak titizlikle çevrilmiş ve doğrulanmış ve bir uzman paneli tarafından incelenmiştir. Çalışmaya 360 hasta ve 145 hekimden gelen yanıtlar dahil edilmiştir. Yanıt veren hekimlerin yaklaşık %54'ü kadındı ve çoğunluğu 35 ila 44 yaşları arasındaydı. Hasta yanıtlayanlar arasında %52'si erkekti ve %23'ü üniversite mezunu ve 25 yaş üstüydü. Bulgular, hekimlerin yarısından fazlasının klinik eczacıların iş yüklerini ve hasta eğitimi için gereken süreyi önemli ölçüde azalttığını bildirdiğini ortaya koymaktadır. Ek olarak, hekimlerin çoğunluğu klinik eczacılık hizmetlerinin kendi muayenehanelerinde genel ilaç kullanımını iyileştirdiği konusunda hemfikirdi. Hasta tarafında, yaklaşık %70'i klinik eczacılık hizmetlerini ve ziyaretlerini olumlu olarak değerlendirdi. Bu sonuçlar, Umman'daki klinik eczacılık hizmetlerinin hem hekimler hem de hastalar için olumlu deneyimlerle ilişkili olduğunu ve üçüncü basamak hastanelerde hasta bakımının iyileştirilmesine katkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Oman's healthcare system has evolved progressively, with the Ministry of Health prioritizing services and extending its health vision to 2050. Significant investments have been made to establish health centers and specialty hospitals, which are managed by regional directorates overseeing both public and private facilities. Despite allocating less than 6.1% of GDP (approximately 1816.88 million USD) to healthcare, Oman's system is recognized by the World Health Organization as one of the best globally. The Ministry of Health places a strong emphasis on continuous evaluation and improvement, utilizing feedback mechanisms and a patient satisfaction hotline to ensure high-quality services for the public. Given the importance of clinical pharmacists within this context, it is essential to assess their services and interactions with the broader medical team. Such an assessment can provide unique insights into the effectiveness of clinical pharmacists in Oman's healthcare system and enhance our understanding of their critical role in improving healthcare delivery. This study aims to evaluate the impact of clinical pharmacists' services in Oman on patient outcomes, focusing on how their expertise contributes to better health results and increased patient satisfaction. The study employed a cross-sectional survey design, utilizing two questionnaires. The first questionnaire gathered data on provider characteristics and their utilization of integrated clinical pharmacist services. The second questionnaire assessed patient perceptions within a clinical pharmacist-managed primary care setting, with a focus on education and satisfaction. Both questionnaires were meticulously translated and validated using a forward-backward translation method and reviewed by an expert panel. The study included responses from 360 patients and 145 physicians. Of the physicians who responded, approximately 54% were female, with the majority aged between 35 and 44 years. Among the patient respondents, 52% were male, with 23% being university graduates and over 25 years of age. The findings reveal that more than half of the physicians reported that clinical pharmacists significantly reduce their workload and the time required for patient education. Additionally, the majority of physicians agreed that clinical pharmacy services have enhanced overall medication use within their practice. On the patient side, around 70% rated their clinical pharmacy services and visits positively. These results suggest that clinical pharmacy services in Oman are associated with positive experiences for both physicians and patients, contributing to improved patient care in tertiary hospitals.