Tedavi yöntemlerinde ekonomik değerlendirme yaklaşımları: Farmakoekonomi ve araştırma çıktılarının değerlendirilmesi
Economic evaluation approaches in trea treatments: Pharmacoeconomics and outcomes reserches
- Tez No: 164309
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Demografi, Biostatistics, Demography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
8 ÖZET Bu çalışmada farmakoekonomik ilkeler ve yöntembilimi İle araştırma çıktılarının değerlendirilmesinin (outcomes researches), hasta/sağlık sistemi açısından doğru karar vermede kullanımının gösterilmesi amaçlanmıştır. Ekonomik değerlendirmelerde belirsizlikler ve sonuç gösterimler (Maliyet- Etkinlik -cost effectiveness- planı, artan maliyet-etkinlik oranın güven aralıkları), ekonomik değerlendirmelerde modelleme ve indirgeme konularına açıklık getirilmesinde amaçlanmıştır. Bunlara ek olarak örneklem çerçevesinde, Behçet hastalığının yıllık doğrudan ve dolaylı maliyetlerinin toplumsal bakış açısına göre Maliyet Analizi ile belirlenmesi, ülkemize getirdiği yıllık yük konusunda tahminde bulunulması ve hastaların yaşam kalitelerinin irdelenmesi de amaçlanmıştır. Son yıllarda sağlık ürünlerinde ve tedavi yöntem/programlarında gözlemlenen hızlı gelişmeler karşısında sağlığa ayrılan bütçelerin sınırlı kalması bu tür ürün ve hizmetlerin ekonomik değerlendirmelerinin yapılmasını gerekli kılmıştır. Farmakoekonomi ve Araştırma Çıktılarının Değerlendirilmesi bu amaçla uğraşan disiplindir. Farmakoekonomi. sağlık ürünlerinin, hizmetlerinin ve tedavi yöntemlerinin değerlendirmesini yapar. Sağlık sisteminde farmasötik yöntemlerin değerlendirmesi için tanımlayıcı ve analitik yaklaşımlara sahiptir. Hastalık yönetimi, tedavi, tanılama ve önlemede tedavi yöntemlerinin klinik, insancıl ve ekonomik bakış açılarını belirtir. Bu nedenle karar vericilere, sağlık kaynaklarının en iyi nasıl kullanılacağı konusunda çözümleyici bilgiler sağlar. Maliyet, Maliyeti en aza İndirgeme, Maliyet-Etkinlik, Maliyet- Yararlılık ve Maliyet-Kar analizleri gibi çözümleme yöntemleriyle kısıtlı 119Kaynakların etkin kullanımı konusunda sağlık sistemindeki karar vericilere yol gösterir. Araştırma Çıktılarının Değerlendirilmesi, sağlık teknolojilerinin etkinliklerinin gerçek dünya koşullarında (normal tıbbi uygulamalara dayalı olarak) değerlendirme yaklaşımıdır. Ayrıca tedavi yöntemlerinin hasta üzerindeki etkisini klinik, insancıl ve ekonomik sonuçlar açısından değerlendiren bir disiplindir. Gelişmiş ülkelerde farmakoekonomik analizlerin ve AÇD'nin her geçen gün artan bir ivmeyle yaygınlaşmaya başladığı ve büyük bir öneme sahip olduğu gözlenmesine karşın, ülkemizde ise bu tip analizlerin yok denecek kadar az olduğu görülmektedir. Bu durum ülkemizde sağlık ürünlerinin ve tedavi yöntem/programlarının maliyet-sonuç dengelemelerinin en iyi (optimal) şekilde yapılamadığının göstergesidir. Yapılmış olan bu çalışma ile farmakoekonomik analizlere ve AÇD'ne, en temel yönlerinden en kapsamlı yönlerine kadar açıklık getirilmiştir. Behçet hastalığının yükü tutulum tiplerine göre ve örneklem çerçevesinde, toplumsal bakış açısına göre Maliyet Analizi ile incelenerek ülkemize olan yükü hakkında kestirimde bulunulmuştur, hastalığın yaşam kalitesi boyutu modifiye edilmiş özet Ağrı Envanteri irdelenmiştir. Sonuçta, bu tip analizlerin ülkemizde de yaygınlaşmasıyla sağlık ürünlerinin ve tedavi program/yöntemlerinin maliyet-sonuç dengelemelerinin daha iyi yapılarak, hastaya, sağlık sistemine ve topluma en iyi yarar sağlayacak klinik zemin daha doğru belirlenebilir ve hasta/sağlık sistemi açısından daha doğru kararlar alınabilir. Bunun sonucunda da eldeki kaynaklar en iyi şekilde kullanılarak olası kaynak israfının önüne geçilebilir. 120
Özet (Çeviri)
9 SUMMARY In this study, it was aimed to show the use of pharmacoeconomics and outcomes researches for appropriate medical decision making for patients and health care systems. Moreover it was aimed to explain handling uncertainty in economic evaluation and presenting the results (Cost-effectiveness plane, confidence intervals for incremental cost effectiveness ratio), modelling and discounting in economic evaluations. In addition to these in sampling population, to calculate direct and indirect medical costs of Behçet disease by Cost Analysis according to the social perspective, to determine burden of disease for our country and to examine quality of life of Behçet patients were aimed. In recent years, the rapid growth of healthcare products and treatments against this scarce budgets for the health sector has led to an increased interest in the economic evaluation of health care products, interventions and programs. Pharmacoeconomics and Outcomes Research is the scientific discipline for this purpose. Pharmacoeconomics assesses the overall value of health care products, services and treatment programs. It is a collection of descriptive and analytic techniques for evaluating pharmaceutical interventions in the health care system. It adresses the clinical, economic and humanistic aspects of health care interventions in the prevention, diagnosis, treatment and management of disease. Thus, it provides information critical to the optimal allocation of health care resources. Pharmacoeconomics techniques include Cost, Cost Minimization, Cost Effectiveness, Cost Utility and Cost Benefit that guides to health care decision makers for the allocation of scarce resources. 121Outcomes research is a method that evaluates the effectiveness of health technologies, implying their effectiveness under real world circumstances, or“normal”medical practice. It is the scientific discipline that evaluates the effect of health care interventions on patient clinical, humanistic and economic outcomes. Althought Pharmacoeconomics and Outcomes Research have a widespread use and an increased importance in developed country, it has only few in our country. It shows that cost-consequence balance of treatments and health care products in our country has not been made optimal yet. In this study, Pharmacoeconomics and Outcomes Research were explained from the most basic properties to the most complex properties. Burden of Behçet disease were calculated by Cost Analysis according to Behçet forms and sampling population, also burden of disease for Turkey was predicted, and quality of life of Behçet disease was examined by modified brief pain inventory. In conclusion, if this type analysis use widespread in our country, cost- consequence balances of health care products and treatments can be better done, best clinical course can be given for patient, health care system and population also more accuracy decisions for patient and health care system can be given. As a result of this, prodigality can be prevented when the scarce sources are used in optimal conditions. 122