2023 kadınlar milletler liği görüntülü değerlendirme sistemi (GDS) oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of women's nations league video evaluation system (GDS) rates in
  1. Tez No: 903826
  2. Yazar: ECE BEKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE AKPINAR KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dünyada voleybola olan ilginin artmasıyla birlikte hem milli takımlar hem de kulüpler arasında rekabet giderek yoğunlaşmaktadır. Bu tez çalışması ile 2023 Kadın Milletler Ligi'nde talep edilen GDS (Görüntülü Değerlendirme Sistemi) sonuçlarının değerlendirilmesi ile alınan hakem kararları ve varsa yapılan değişikliklerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma grubunu, 2023 Kadın Milletler Ligin de yer alan Türkiye. ABD ( Amerika Birleşik Devletleri), Almanya, Çin, Güney Kore, Hollanda, İtalya, Sırbistan'dan oluşan 8 ülke oluşturmuştur. Veriler Uluslararası Voleybol Federasyonu ( FIVB) arşivleri ve literatür taramasından elde edilen veriler ve ilgili maçların video kayıtları incelenerek retrospektif olarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS 26.00 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile Ki-Kare testi uygulanarak analiz edilmiştir. Anlamlılık düzeyi 'p
Özet (Çeviri)
With the increasing interest in volleyball worldwide, the competition between both national teams and clubs is becoming increasingly intense. This thesis aims to evaluate the results of VCS requests made during the 2023 Women's Nations League, to analyze the referee decisions, and to identify any changes made as a result. The study group consisted of eight countries participating in the 2023 Women's Nations League: Turkey, USA, Germany, China, South Korea, the Netherlands, Italy, and Serbia. The data were obtained retrospectively from the archives of the International Volleyball Federation (FIVB), literature reviews, and the video recordings of relevant matches. The obtained data were analyzed using the Chi-Square test with IBM SPSS 26.00 (Statistical Package for the Social Sciences) program. A significance level of 'p