Tip 2 diabetes mellitus tanılı bireylerde sarkopenik obezite sıklığı ve etkileyen faktörler
  1. Tez No: 903825
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM SİNEM KÜÇÜKSARAÇ KIYICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Sarkopenik obezite, sarkopeni ve obezitenin birlikte bulunduğu mortalite ve morbiditesi yüksek olan klinik bir durumdur. Çalışmamızda tip 2 diabetes mellitus (T2DM) ve obezite tanılı bireylerde sarkopenik obezite sıklığı ile etkileyen klinik ve metabolik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma T2DM ve obezite tanısı ile takipli, median yaşı 55 (minmaks.:45-65) yıl, %69,9 (n=137) kadın olan 196 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların sosyodemografik verilerinin toplanması ve antropometrik ölçümlerinin gerçekleştirilmesini takiben alınan kan örneklerinden hemogram, biyokimya ve serum vitamin D düzeyi ölçümü gerçekleştirildi. Biyoelektrik empedans analizi (BİA) ile kilo, yağ oranı ve yağsız vücut kütlesi (FFM) ölçüldü. İskelet kası kütlesi (SMM) 0,566xFFM formülüne göre hesaplanarak vücut ağırlığına göre oranı belirlendi. Kas gücü el dinamometresi ile ölçüldü. Kas gücü ve iskelet kas kütlesinin referans değerlere göre birlikte düşük bulunması durumunda sarkopenik obezite tanısı konuldu. Protein alımı üç günlük besin tüketim anketi ile, fiziksel aktivite düzeyi ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %6,1'inde (n=12) sarkopenik obezite saptandı. Erkeklerin %10,1 (n=6)'inde ve kadınların %4,3 (n=6)'ünde sarkopenik obezite vardı. Sarkopenisi olan ve olmayan grup arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından fark yoktu. Sarkopenik obezitesi olmayan grupta kas kütlesi oranı (p=0,002) ve kas gücü (p=0,014) anlamlı olarak daha yüksek idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenic obesity is a clinical condition with high mortality and morbidity in which sarcopenia and obesity coexist. In our study, we aimed to evaluate the frequency of sarcopenic obesity and the clinical and metabolic factors affecting it in individuals with type 2 diabetes mellitus (T2DM) and obesity. Materials and Methods: The study was conducted in 196 patients with T2DM and obesity, median age 55 (min-max: 45-65) years, 69.9% (n=137) female. Following the collection of sociodemographic data and anthropometric measurements, hemogram, biochemistry and serum vitamin D levels were measured from blood samples. Bioelectrical impedance analysis (BIA) weight, fat percentage and lean body mass (FFM) were measured. Skeletal muscle mass (SMM) was calculated according to the formula 0.566xFFM and its ratio to body weight was determined. Muscle strength was measured with a hand dynamometer. Sarcopenic obesity was diagnosed if muscle strength and skeletal muscle mass were both found to be lower than reference values. Protein intake was assessed with a three-day food consumption questionnaire and physical activity level was assessed with the International Physical Activity Questionnaire. Results: Sarcopenic obesity was found in 6.1% (n=12) of the patients. Sarcopenic obesity was present in 10.1% (n=6) of men and 4.3% (n=6) of women. There was no difference in age and gender distribution between the group with and without sarcopenia. Muscle mass ratio (p=0.002) and muscle strength (p=0.014) were significantly higher in the group without sarcopenic obesity.