Myastenia Gravis hastalarında solunum fonksiyon testleri ve plasebo ile Neostigmin uygulamalarının test sonuçlarına etkileri
Respiratory function tests in Myasthenia gravis and effects of placebo and Neostigmin on respiratory function
- Tez No: 90383
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN BASLO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Edinsel MG; nöromüsküler bileşkenin en sık görülen otoimmun bir hastalığıdır. Ekstraoküler kasların tutulumuyla sınırlı kalan oküler tipinin yanısıra ekstremite ve bulber kaslarda tutulumun eklendiği jeneralize tipleri bulunmaktadır. Hastalığın seyri süresince MG'in özellikle orta ve ağır jeneralize tiplerinde klinik tabloya solunum sıkıntısı eşlik edebilmektedir. Solunum sıkıntısı direkt olarak hastalığın solunum kaslarını tutmasıyla ve indirekt olarak da bulber kasların tutulumuna bağlı gelişebilen pulmoner komplikasyonlar sonucunda oluşabilmektedir. Solunum yetmezliği hastanın kaybına sebep olabilecek en önemli neden olduğu için, bu hastalarda geçmişte birçok kere spirometrik incelemeler, MIP ve MEP ölçümleri yapılmış, ayrıca bu testlere antikolinesteraz uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada 24 MG hastası üzerinde spirometrik ölçümler, MIP ve MEP ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca i.m. olarak plasebo ve neostigmin uygulamalarının bu ölçümlere etkileri karşılaştırmıştır. Hastalardan elde edilen test öncesi sonuçlarda spirometrik ölçümler normal sınırlar içinde bulunmuştur. Bu sonuçlar normal sınırlar içinde bulunmakla beraber MG'in oküler tiplerinde jeneralize tiplerine 41göre biraz daha yüksek değerler dikkat çekmiştir. Plasebo uygulaması bu sonuçlar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik yapmamıştır. Neostigmin uygulaması ise tüm hasta grup ortalamalarında FVC değerlerinde, jeneralize grup ortalamalarında ise FEV1% değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış oluşturmuştur. Solunum kaslarının erken tutulumunu göstermesi amacıyla noninvazif yöntemlerle yapılan ölçümlerde ise test öncesi sonuçlarda MIP değerleri normalin alt sınırında, MEP değerleri ise normalden oldukça düşük bulunmuştur. MIP ve MEP değerlerindeki düşüklüğün spirometrik ölçümlerde elde edilen değerlerden istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu görülmüştür. MIP ve MEP değerleri spirometrik ölçümlerde olduğu gibi oküler MG hastalarında, jeneralize MG grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Plasebo uygulaması bu sonuçlar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik oluşturmamıştır. Neostigmin uygulaması ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik oluşturmamakla beraber plasebo uygulamasıyla karşılaştırıldığında anlamlılığa daha yakın olarak MIP ve MEP'ta artış oluşturmuştur. Sonuçta MG'li hastaların test öncesi yapılan spirometrik ölçümleri normal izlenimi vermektedir. Spirometrik sonuçlara bakarak olguların solunum güçlüğünün derecesini belirlemek zordur. Bu parametreleri plasebo uygulamaları anlamlı olarak değiştirmemekte ancak neostigmin uygulamaları özellikle jeneralize tip MG hastalarında 42muhtemelen solunum pompasını pozitif olarak etkileyerek inspirasyonda bronşların etkin olarak açılmasını sağlamakta ve FVC, FEV1 % değerlerinde artış oluşturmaktadır. MIP ve MEP değerlerinin ise spirometrik değerlerden daha anlamlı sonuçlar verdiği görülmektedir. Bu özellik daha belirgin olarak jeneralize tiplerde hakimdir. Bu çalışma ile MG hastalarının solunum fonksiyonlarının incelenmesinde MEP ve MIP değerlerinin bilinmesinin klinik bir yakınma ve bulgu olmadığı hallerde solunum kaslarının erken tutulumunun gösterilmesi bakımından önemli parametreler olduğu ve hastalara neostigmin uygulamasının bu parametreler üzerinde olumlu yönde değişiklik oluşturduğu saptanmıştır. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aquired MG is the most common autoimmune disorder of neuromuscular junction. As well as ocular type, that is restricted to extraocular muscle involvement, there is generalised MG in which body and bulbar muscles are also effected. Associated ventilatory muscle involvement is often observed in patients with mild or severe generalised MG. Respiratory insufficiency maybe primarily the result of direct involvement of the respiratory muscles or due to a complication of the bulbar muscle weakness. Because of the seriousness of respiratory impairment, which may lead to high mortality, studies have been performed to measure spirometry, MIP and MEP and to asses the effects of anticholinesterase on these tests. In this study, 24 patients with MG were evaluated through spirometry, MEP and MIP measurements and the effect of i.m.. neostigmin and im. placebo to these tests are compared. Results of spirometry prior to test with placebo and neostigmin, were found to be within normal ranges. In ocular myasthenic patients compared with the generalised myasthenic group, these values were higher. There was no statistically significant change after i.m. placebo. After neostigmin administration there was significant statistical increase in FVC in the mean values of all groups, whereas FEV1% increased significantly only in the mean values of generalised MG group. In order to detect early involvement of respiratory muscle weakness, non invasive measurements MIP results were within the lower limit of normal range and MEP results considerably below the normal range. Decrease in MEP and MIP were statistically significant compared to the results of 44spirometry,. MIP and MEP values together with spirometry were found to be higher in patients with isolated ocular involvement compared with generalised MG patients. Placebo had no effect. After neostigmin there was no statistically significant difference, however, there was considerable trend towards increased MEP and MIP compared with the placebo. In conclusion respiratory function tests appear to be normal in patients with MG. It is difficult to assess the respiratory failure degree by way of RFT. Placebo does not effect RFT, whereas in patients with generalised MG, neostigmin improves respiratory function, probably, by its positive effect on respiratory pump, resulting in dilation of bronchi in inspiration hence increasing FVC and FEV1%. Moreover differences in MIP and MEP values are more significant than spirometry especially in the generalised myasthenic group. This study shows that MEP and MIP values in the assessment of respiratory function of the patients with MG, particularly in cases with no appearent respiratory insufficiency may be significant parameters for indicating early respiratory involvement, which are positively effected by neostigmin. 45