Mass atrocity crimes in the Middle East and the implementation of the responsibility to protect: The cases of Syria, Yemen and Gaza
Orta Doğu'da kitle vahşet suçları ve koruma sorumluluğunun uygulanması: Suriye, Yemen ve Gazze örnekleri
- Tez No: 903839
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Koruma Sorumluluğu (R2P) uluslararası toplumun insan hakları ihlalleri ve kitlesel zulümler karşısında nasıl harekete geçmesi gerektiğine dair yoğun tartışmalara konu olmuştur. Özellikle Orta Doğu gibi çatışma bölgelerinde, devletlerin halklarını koruma yükümlülüklerini yerine getirmedeki yetersizlikleri, uluslararası müdahalenin gerekliliğini gündeme getirmektedir. Bu tez, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde R2P'nin tarihsel gelişimini ve kurumsallaşmasını detaylandırmakta ve uluslararası toplumun bu ilkenin uygulanmasında karşılaştığı siyasi ve yapısal engelleri analiz etmektedir. Bu bağlamda, bu tez, R2P'nin üç sütunu–devletlerin halklarını korumaya yönelik birincil sorumluluğu, uluslararası toplumun yardım sağlama sorumluluğu ve zamanında ve kararlı bir şekilde kolektif müdahale–Suriye, Yemen ve Gazze örnekleri bağlamında incelemektedir. Orta Doğu'dan bu üç vaka, R2P'nin uygulanmasındaki seçiciliğin pratikteki etkinliğini nasıl sınırladığını göstermektedir. Bu tez, R2P'nin normatif temelleri ve pratik sınırlamaları çerçevesinde Suriye, Yemen ve Gazze örneklerinin karşılaştırmalı bir analizini sunmakta ve uluslararası müdahalelerdeki rolüne ilişkin literatüre özgün katkı yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Responsibility to Protect (R2P) has been the subject of intense debates on how the international community should act in the face of mass atrocities. Particularly in conflict zones such as the Middle East region, the inability of states to fulfill their responsibility to protect populations raises the need for international action. This thesis details the historical development and institutionalization of R2P within the United Nations (UN) and analyzes the political and structural obstacles faced by the international community in implementing this principle. In this context, this thesis examines the three pillars of R2P – the primary responsibility of states to protect their populations, the responsibility of the international community to provide assistance and the collective response in a timely and decisive manner – in the context of Syria, Yemen and Gaza. These three cases from the Middle East illustrate how selectivity in the implementation of R2P limits its effectiveness in practice. This thesis provides a comparative analysis of the cases of Syria, Yemen and Gaza within the framework of the normative foundations and practical limitations of R2P and aims to make an original contribution to the literature on its role in international interventions.