New challenges within the framework of the responsibility to protect: Terrorism and protection of populations
Koruma sorumluluğu çerçevesinde yeni zorluklar: Terörizm ve nüfusların korunması
  1. Tez No: 508246
  2. Yazar: ÇAĞLAR AÇIKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Müdahale ve Devlet Egemenliği Uluslararası Komisyonu (ICISS), 2001 yılında insan hakları ihlalleri ve insani müdahale tartışmalarına karşılık olarak Koruma Sorumluluğu (R2P) kavramını ortaya koymuştur. Bu kavram, 2005 Dünya Zirvesi Sonuç Belgesi'yle Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından oy birliği ile kabul edildi. Koruma sorumluluğunun temelinde egemenlik anlayışının birtakım sorumluluklar getirdiği ve devletlerin bu yükümlülüğü yerine getirmekten aciz veya isteksiz olduğu durumlarda bu sorumluluğun uluslararası topluma geçtiği fikri yatmaktadır. Güvenlik Konseyi, 2006'dan beri koruma sorumluluğunu 50'den fazla sayıda kararda hatırlatmıştır. Ayrıca, 2010'dan beri BM Genel Kurulu'nda, koruma sorumluluğunun uygulamasına dair dokuz adet gayri resmi interaktif diyalog düzenlemiştir. Esasen, koruma sorumluluğunun 2001 yılında ortaya konmasından bu yana, BM üyesi devletler bu konuda fikir birliği oluşturmaya ve kavramsal ilerleme ile önleyici eylem arasındaki boşluğu daraltmaya çalışmaktadırlar. Bugüne kadar koruma sorumluluğu, Uluslararası İlişkiler literatüründe geniş yer bulmuş olmasına rağmen, yine de konunun az gelişmiş yönleri vardır. Bu bağlamda, analizlerini devletlerin kitlesel zulümlerden sorumlu olan tek aktör olmadığı gözlemi üzerine oturtan bu tezin amacı devlet dışı aktörlere ve spesifik olarak terör örgütlerine, koruma sorumluluğu bağlamında ve nüfusun korunmasına odaklanarak mevcut literatüre katkıda bulunmayı sağlamaktır. Günümüzde, teknolojik ilerlemeler ve küreselleşmeyle birlikte, devlet dışı aktörler de devletler gibi uluslararası sistemin önemli bir parçası haline gelmiştir. Buradan yola çıkarak, bu tez, koruma sorumluluğunun kapsamına giren suçların faillerin devlet dışı aktörler olduğu durumlara uluslararası toplumun sorumluluğunun yerine getirilmesi gerekliliğini incelemektedir. Bunu yaparken, koruma sorumluluğunu fiiliyata geçirilmesine zemin oluşturan kitlesel vahşet suçları bağlamında Nijerya'da Boko Haram ve Suriye'de İslam Devleti terör örgütlerinin faaliyetlerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In response to ongoing human rights violations, as well as the debates on humanitarian interventions, the International Commission on Intervention and State Sovereignty (ICISS) developed the notion of the Responsibility to Protect (R2P) in 2001 and it was unanimously adopted by the United Nations General Assembly in the 2005 World Summit. At the core of the R2P notion, lie the sovereignty as responsibility understanding, and the responsibility of the international community to protect populations when their states are unable or unwilling to do so. From 2006, to date, the United Nations Security Council has invoked R2P in more than 50 resolutions. Moreover, since 2009, the United Nations General Assembly has held nine informal interactive dialogues on R2P. Essentially, since the first introduction of R2P, UN member states are working to form consensus around it, as well as to narrow the gap between conceptual progress and preventive action. To date, R2P has found wide coverage in the International Relations literature, nevertheless, there are still underexplored aspects of the topic. In this vein, building its analysis on the observation that States are not the only actors who are responsible for mass atrocities, this thesis aims to make a contribution to the existing literature by focusing on non-state actors, and more precisely terrorist organizations, within the context of R2P and protection of populations. In the current era, together with technological progresses and globalization, non-state actors have become major challengers to states and the international system. In this regard, this thesis focuses on the international R2P response in situations wherein the perpetrators are non-state actors, and accordingly focuses on the two select cases of the Islamic State (ISIS) and Boko Haram within the context of the mass atrocity crimes that are grounds for invoking R2P action.