Contemporary interventions and regionalism: The cases of Ukraine and Venezuela
Yakın dönem müdahaleleri ve bölgeselcilik: Ukrayna ve Venezuela örnekleri
- Tez No: 903838
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uluslararası alan, bir ulusun kontrolü dışına çıkan çatışmaların sıklıkla komşu devletlerden, bölgesel güçlerden veya daha geniş uluslararası topluluktan dış müdahaleyi çektiği çeşitli müdahaleci politikalarla karakterize edilir. Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın VII. Bölümü kapsamında Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan bu tür müdahaleler, askeri eylemlerden zorlayıcı olmayan önlemlere kadar çeşitlilik gösterebilir. Ancak müdahaleler sıklıkla, müdahale eden aktörlerin dış politika öncelikleri ve çatışmanın algılanan aciliyeti nedeniyle hem resmi izinle hem de resmi izin olmadan gerçekleşir. Çağdaş küresel ortamda, büyük güçler ya bölgesel anlaşmazlıklara aracılık etmek ya da belirli devletlerin iç işlerine ve dış ilişkilerine müdahaleyi meşrulaştırmak için bölgesel nüfuzlarını giderek daha fazla kullanmaktadırlar. 21. yüzyılda, büyük güçlerin arasındaki dış politika stratejilerini bölgeselci rolleri etrafında şekillendirme eğilimlerine tanık olduk. Bu yüksek lisans tezi, son dönemdeki Ukrayna ve Venezuela örneklerine odaklanarak bölgesel süper güçlerin müdahaleci davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Müdahalecilikle ilgili bölgeselciliğin dinamiklerini incelemeyi, ABD'nin Venezuela'daki müdahaleciliği ve bölgeciliği ile Ukrayna'daki Rusya müdahaleciliği ve bölgeciliğinin karşılaştırmalı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Tez, bu güncel vakaları inceleyerek bölgeselcilik ile müdahalecilik arasındaki etkileşimi aydınlatmaya çalışmakta ve bu bölgesel süper güçlerin yaklaşımları ve etkileri arasındaki benzerlik ve farklılıkları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The international domain is characterized by diverse interventionist policies, wherein conflicts that escalate beyond the control of a nation often attract external intervention from neighbouring states, regional powers, or the broader international community. Such interventions, sanctioned under Chapter VII of the United Nations (UN) Charter by the Security Council, can range from military actions to non-forceful measures. However, interventions frequently occur both with and without formal authorization, driven by the foreign policy priorities of the intervening actors and the perceived urgency of the conflict. In the contemporary global environment, major powers increasingly leverage their regional influence either to mediate regional disputes or justify intervention in the internal affairs and external engagements of specific states. The 21st century has witnessed a pronounced trend among great powers to shape their foreign policy strategies around their regionalist roles. This thesis seeks to scrutinize the interventionist behaviours of regional great powers, focusing on the recent cases of Ukraine and Venezuela. It aims to dissect the dynamics of regionalism as it pertains to interventionism, providing a comparative analysis of US interventionism and regionalism in Venezuela, and Russian interventionism and regionalism in Ukraine. By examining these contemporary cases, it endeavours to elucidate the interplay between regionalism and interventionism, highlighting both similarities and differences in the approaches and impacts of these regional superpowers.