Sağlıklı genç erişkinlerde sigara ve elektronik sigara kullanımı ile depresif duygudurum arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of traditional cigarette use's and electronic cigarette use's relationship wi̇th depressive mood in healty young adult
  1. Tez No: 903849
  2. Yazar: SENA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVİN DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEKİBAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde geleneksel sigara ve elektronik sigara (e-sigara) kullanımı toplumda geniş bir tabana yayılmış önemli bir halk sağlığı sorunudur. E-sigara; nikotin içeren ve içermeyen formlara sahiptir. Değişken oranlarda kimyasal maddelerden oluşan bir solüsyonu batarya gücü ile ısıtarak solunabilir forma dönüştüren portatif bir cihazdır. Cezbedici aromaları, gizli kullanıma olanak veren tasarımı, geleneksel sigaradan daha az zararlı olduğu düşüncesi genç erişkinler arasında kullanım sıklığını gün geçtikçe arttırmaktadır. Geleneksel sigara kullanımı literatürde vaka serileri, olgu sunumları ve kontrollü çalışmalar dahil pek çok araştırmanın konusu olmuştur. Yaklaşık 20 yıldır kullanımda olan ve genç erişkinler arasındaki popülaritesi son dekatta dramatik bir şekilde artış gösteren ve sigara bırakma tedavisine bir alternatif olarak öne çıkartılan e-sigaranın, zihin sağlığı üzerine etkilerini konu alan çalışmalar literatürde kısıtlıdır. Araştırmaların çoğunluğu gelişmiş ülkelerde yürütülmüş olup gelişmekte olan ülkeleri kapsayan literatür verileri yetersizdir. Çalışmamızın amacı geleneksel sigara ve e-sigara kullanımının, sağlıklı genç erişkinlerde depresif duygudurum ile arasındaki muhtemel korelasyonun belirlenmesidir. Materyal-Metod: Bu çalışma analitik bileşenleri olan tanımlayıcı özellikte kesitsel bir anket araştırmasıdır. Çalışmanın evreni Türkiye'de yaşayan, 18-30 yaş aralığında bulunan, kronik hastalığı bulunmayan, 366'sı kadın, 231'i erkek olmak üzere toplam 597 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler Beck depresyon envanterine uygun hazırlanarak toplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların elektronik sigara kullanım miktarları arttıkça Beck Depresyon Envanteri (BDE) kriterlerine göre depresyon şiddetinin arttığı saptanmıştır. Günlük tüketilen elektronik sigara miktarı daha fazla olan katılımcılarda daha fazla (paket/yıl) geleneksel sigara tüketimi saptanmıştır. Sadece elektronik sigara kullanan katılımcıların çiftli kullanım yapan katılımcılara göre daha yüksek oranlarda nikotinli preparatları tercih ettikleri belirlenmiştir. Elektronik ve geleneksel sigara kullanımı olan katılımcıların daha yüksek miktarda alkol kullanımı olduğu ve sigara harici tütün ürünlerinin kullanımına yatkınlığının olduğu saptanmıştır. Sonuç: Elektronik sigara ve geleneksel sigara, kullanıcılarının zihin sağlığı üzerine olumsuz etkiler yapan toplumsal bir sağlık sorunudur. Elektronik sigaranın nikotin yoksunluğu üzerinden bağımlılık oluşturabilen zararlı etkileri sebebiyle geleneksel sigarayı bırakma tedavisinin bir parçası olarak görülmemelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Today, the use of traditional cigarettes and electronic cigarettes (e-cigarettes) is an important public health problem that has spread to a wide base in society. E-cigarettes have nicotine-containing and nicotine-free forms. It is a portable device that converts a solution of chemicals in varying proportions into a breathable form by heating it with battery power.Its design that allows hidden use, attractive flavours, and the idea that it is less harmful than traditional cigarettes increase the frequency of use among young adults day by day. Traditional cigarette use has been the subject of many studies in the literature, including case series, case reports and controlled studies. Studies on the effects of e-cigarettes on mental health, which have been in use for about 20 years and whose popularity among young adults has increased dramatically in the last decade and have been put forward as an alternative to smoking cessation treatment, are limited in the literature. Most of the studies have been conducted in developed countries and literature data covering developing countries are insufficient. The aim of our study is to determine the possible correlation between traditional cigarette and e-cigarette use and depressive mood in healthy young adults. Material-Method: This study is a descriptive cross-sectional survey research with analytical components. The population of the study consisted of 597 participants, 366 females and 231 males, living in Turkey, between the ages of 18-30 years and without chronic diseases. Data were collected in accordance with the Beck depression inventory . Findings: In our study, it was found that as the amount of electronic cigarette use of the participants increased, the severity of depression increased according to the Beck Depression Inventory (BDI) criteria. Participants who consumed more electronic cigarettes per day were found to consume more traditional cigarettes (pack/year). It was found that participants who used only electronic cigarettes preferred nicotine preparations at higher rates than participants who used dual use. It was found that participants who used electronic and traditional cigarettes had a higher amount of alcohol use and were predisposed to the use of other tobacco products. Conclusion: Electronic cigarettes and traditional cigarettes are a social health problem that has negative effects on the mental health of their users. Electronic cigarettes should not be considered as a part of traditional smoking cessation treatment due to their harmful effects that can cause addiction through nicotine withdrawal.