İnterosepsiyon duyu ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması ve genç yetişkin bireylerde psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Turkish adaptation of interoception sensory questionnaire and investigating its psychometric properties in young adults
- Tez No: 756274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA FİL BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızın amacı İnterosepsiyon Duyu Ölçeği'nin (İDÖ) Türkçe versiyonunun oluşturulması, güvenilirliğinin ve geçerliliğinin incelenmesi ve genç erişkinlerde interosepsiyonun duygu durumu, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaşları 20-40 (25.995.78) arasında değişen 349 (253 kadın, 96 erkek) kişiye dahil edildi. İDÖ'nün Türkçe versiyonu oluşturulduktan sonra test-tekrar test güvenirliği, iç tutarlılığı ve yapı geçerliği incelenmiştir. Yapılan analizlerde İDÖ'nün 3 alt boyuttan oluştuğu, iç tutarlılığının (Cronbach Alfa=0,920) mükemmel derece olduğu, test tekrar güvenilirliğin (ICC=0,77) iyi derecede olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to create the Turkish version of the Interoception Sense Questionnaire (ISQ), to examine its reliability and validity, and to investigate the relationship of interoception with mood, body awareness, and quality of life in young adults. A total of 349 (253 female, 96 male) people aged between 20-40 (25.995.78) were included in the study.. After the Turkish version of the ISQ was created, test-retest reliability, internal consistency and construct validity were examined. In the analyzes performed, it was determined that the ISQ consisted of 3 sub-dimensions, its internal consistency (Cronbach's Alpha = 0.920) was excellent, and the test-retest reliability (ICC = 0.77) was good.