Jacques Derrida ve egemenliğin teoloji politiği
Jacques Derrida and the theologico-politics of sovereignty
- Tez No: 903850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu tez egemenlik kavramının teoloji politik okumasını Jacques Derrida üzerinden yapmaktadır. Bu bakımdan çağdaş düşünürlerden olan Derrida, egemenliğin, teolojik bir kökene sahip olan ve bu özelliklerini koruyan, koşulsuz ve bölünmez bir öz-belirleme gücü olarak anlaşıldığını göstermektedir. Egemenliğin geldiği noktada dönüştüğünü ve modern dünyanın krizi içerisinde önemli bir momente işaret ettiğini söylemek mümkündür. Derrida'nın yaşamının son yıllarında Schmitt'in siyasal olan kavrayışının eleştirisi üzerinden egemenliğin teoloji politik okumasını kavramlar vasıtasıyla yapmış olduğu görülür. Egemenlik kavramı bir bütün olarak teolojik kavrayış içerisinde çağdaş düşüncede bir politik kurama karşılık gelmektedir. Logosantrik yani“bir”ve“tek”modeli üzerine temellenen egemenliğin kuruluşu ve teoloji politik geri çağırma ile logosantrisizmin“çoklaşamama”halinin çağdaş teoride görünür oluşu, Derrida'nın Schmitt eleştirisinin temel odağında bulunması sebebiyle yeni tartışmaları gündeme getirmektedir. Erkin yani egemenliğin tek bir elde toplanması sorununun sıkışması ve egemenliğin ontoteolojik kökeni günümüz krizinin belirleyicisi haline gelmektedir. Schmitt'in siyasal olan kavramının olağanüstü hâl durumda egemenin dosta ve düşmana karar vermesinin ortaya çıkardığı metafizik şiddet Derrida'da egemenliğin teoloji politik okumasının temelini oluşturmaktadır. Bu eleştirel okumada, siyasal kavramı, karar verilemezlik, différance, ölüm cezası, bağışlama, demokrasi, kozmopolitanizm ve sekülarizm gibi kavramlar eşliğinde moderniteyi kuran teoloji politik egemenlik anlayışı tartışılacak ve ardından günümüzde egemenliğin dönüştüğü bir durum olarak dijital egemenliğin ontoteolojik kökeninin verilerden yani datalardan oluştuğu iddia edilecektir. Bu bağlamda çalışma boyunca egemenliğin dönüştüğü vurgusu yapılarak geleneksel egemenliğin temel öğelerinden olan sınır kavramının dijitalleşme ile bulanıklaştığı, toprak egemenliğinin ehemmiyetini kaybettiği ve siber uzayda algoritmaların ve dijital aktörlerin büyük veri üzerinde egemenlik iddiaları kurmalarıyla karar sürecine katılımın meydana getirdiği yeni teoloji politik okuma imkanları üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis makes a theological-political reading of the concept of sovereignty through Jacques Derrida. In this respect, Derrida, a contemporary thinker, shows that sovereignty is an unconditional and indivisible power with self-determining theological origin and preserves these characteristics. Sovereignty has been transformed at this point, and it marks a critical moment in the crisis of the modern world. In the last years of Derrida's life, it is seen that he made a theological-political reading of sovereignty through concepts by criticizing Schmitt's conception of the political. The concept of sovereignty corresponds to a political theory in contemporary thought within the theological conception. The establishment of sovereignty based on the logocentric model of“one”and“single”and the visibility of the“non-multiplicity”of logocentrism in contemporary theory with the political theological recall brings new debates to the agenda since it is the main focus of Derrida's critique of Schmitt. The compression of the problem of the concentration of sovereignty in a single hand and the ontotheological origin of sovereignty becomes the determinant of today's crisis. The metaphysical violence of Schmitt's notion of the political as the sovereign deciding on friend and foe in a state of emergency forms the basis of Derrida's political-theological reading of sovereignty. In this critical reading, the political-theological understanding of sovereignty that established modernity will be discussed with concepts such as the concept of political, undecidability, différance, the death penalty, forgiveness, democracy, cosmopolitanism, and secularism. Then, it will be argued that the ontotheological origin of digital sovereignty, as a situation in which sovereignty is transformed today, consists of data. In this context, by emphasizing the transformation of sovereignty throughout the study, it will be noted that the concept of border, which is one of the essential elements of traditional sovereignty, has blurred with digitalization, territorial sovereignty has lost its importance, and new theological-political reading possibilities will be emphasized in cyberspace, where algorithms and digital actors establish sovereignty claims on big data and participation in the decision process.