Diabetes mellitus olgularında subklinik polinöropati araştırmasında F takeodispersiyonunun yeri
Application of F tacheodispersion method in diabetes mellitus patients with subclinical neuropathy
  1. Tez No: 90386
  2. Yazar: ERDEM TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRE ÖĞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
50 ÖZET takeodispersiyon histogramı, bir periferik sinirden ardı sıra kaydedilen FCV değerlerinden oluşur. Geleneksel lektrofizyolojik yöntemlerle nöropati ile uyumlu bulgular saptanamamış DM olgularında, bu grafiklerin, periferik inir tutulumunun ortaya çıkarılmasında yararlı olabileceği ileri sürülmüştür. Çalışmamızda motor ve duysal sinir ileti incelemeleri normal olan DM olgularının (Grup 1) ulnar ve tibial sinire it çeşitli F dalgası parametreleri hesaplanmış, F takeodispersiyon grafikleri çıkarılmış ve normal kontrol fularından (Kontrol grubu) ve motor ve duysal sinir ileti incelemeleri patolojik sonuçlanan DM olgularından Grup 2) elde edilenlerle karşılaştırmıştır. Kontrol grubunun FCV değerlerinden yararlanarak normal değer ıralıkları belirlenmiş ve Grup 1 ve Grup 2'de bu değer aralıklarının altında ve üstünde kalan olguların oranları lesaplanmıştır. 3rup 1 ve 2'nin ulnar ve tibial sinire ait F takeodispersiyon grafiklerinin, Kontrol grubununkilere göre daha düşük ieti hızlarından oluşma eğiliminde olduğu görülmüştür. Grup 2'nin hemen tüm F dalgası parametrelerine ait Jeğerleri diğer grupların değerlerinden anlamlı derecede farklı iken, Kontrol grubu ile Grup 1 arasında statistiksel olarak anlamlı farklılık sadece ulnar FCVmin, ulnar FCVort, tibial FCVmin ve tibial FCVort değerleri açısından bulunmuştur. Tibial FCVmin, FCVort ve FCVmaks parametrelerinin nöropati tanısı koymada yararlı alabileceği düşünülmüştür. F dalgası, motor sinir ileti incelemesinden farklı olarak motor sinir lifinin bütünü hakkında bilgi verir. Sinir liflerinin homojen bir şekilde tutulduğu hafif nöropatilerde, bu yöntemle sinirin daha uzun bir kısmının incelenmesi hafif ileti bozukluklarının görünebilir hale gelmesini sağlayabilir. Normal duysal ve motor ileti hızlarına sahip olan Grup 1'deki olgularımızda saptanan anormal FCV değerleri bu tanısal duyarlılıktaki artışın göstergesi olabilir. Bütün F dalga parametreleri arasında en fazla duyarlılığın FCV'lerde saptanmasının nedeni bunların, latans değerlerinin ekstremite uzunluğuna göre ayarlanması esasına dayanan formüllerle hesaplanmaları olabilir. Bulgularımız bazı FCV değerlerinin ve F takeodispersiyon histogramlarının hafif nöropatilerin tanınmasında yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY.' tacheodispersion histogram is composed of FCV values recorded consecutively from a peripheral nerve,“hese graphics have been implicated to be beneficial in detection of peripheral nerve involvement in DM cases, /hose conventional electrophysiological examinations are not consistent with neuropathy. n our study, various ulnar and tibial F wave parameters of DM cases with normal motor and sensory nerve induction examinations (Group 1) were calculated, F tacheodispersion histograms were constructed and :ompared with the same parameters obtained from normal controls (Control group) and DM patients with ibnormal motor and sensory nerve conduction examinations (Group 2). In addition, normal ranges were defined lepending on FCV vatues of Control group and ratios of cases below and above these ranges were calculated or Group 1 and Group 2. ”here was a tendency towards low conduction velocities in ulnar and tibial tacheodispersion histograms of 3roup 1 and Group 2, as compared to tacheodispersion histograms of Control group. Most of the F wave iarameters were significantly abnormal in Group 2 as compared to other two groups, whereas statistically »ignificant differences between Group 1 patients and Control group could only be found in ulnar FCVmin, ulnar ?*CVort, tibial FCVmin and tibrâfFCVort values; Tibial TCVmin, tibial^eVörtraraMibial FCVmaks parameters vere considered to be beneficial in diagnosis of neuropathies. Jnlike other methods, F waves give information about the entire length of the motor nerve fiber. In mild ıeuropathies, in which nerve fibers are damaged uniformly, the examination of a longer segment of a nerve with his method may aid in detecting mild conduction disorders and thus provide an increase in diagnostic sensitivity. The abnormal FCV values found in our Group 1 cases with normal sensory and motor conduction velocities may reflect this increase in diagnostic sensitivity. The reason for the highest sensitivity of FCVs, as compared to other F wave parameters, may be their calculation by formula depending on the adjustment of atency values due to the extremity lengths. Our findings imply that some FCV parameters and F acheodispersion histograms can be useful in detection of mild neuropathies.