Salmonella Enteritidis'in biyokontrolünde enkapsüle fajların etkinliğinin belirlenmesi ve sütte biyokoruyucu olarak kullanımının değerlendirilmesi
Determination of the efficacy of encapsulated phages in the biocontrol of Salmonella Enteritidis and evaluation of use as a biopreservative in milk
  1. Tez No: 903877
  2. Yazar: GAMZE KOÇER ALAŞALVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin konusu; S. Enteritidis'e özgü SE-P47 bakteriyofajının enkapsülasyonu ve kapsüllenen fajın gıda zincirinin farklı aşamalarında kullanım olanaklarının incelenmesidir. Ekstrüzyon ve püskürterek kurutma olmak üzere iki enkapsülasyon tekniği kullanılmış ve ekstrüzyon yöntemiyle enkapsülasyon işlemi optimize edilmiştir. Ekstrüzyon yöntemiyle üretilen aljinat boncuklarının daha yüksek faj titresine sahip olduğu tespit edilmiştir. Optimum koşullarda kapsüllenen faj; farklı sıcaklıklarda, farklı pH değerlerinde ve simüle mide sıvısında serbest formdaki faj örneklerine göre daha yüksek stabilite sergilemiştir. Kapsüllenen ve serbest formdaki faj örnekleri 12 ay boyunca 4 ve 25°C'de muhafaza edildiklerinde canlılıklarını korumuştur. Simüle bağırsak sıvısı ve yarım yağlı sütte aljinat boncuklarından faj salınımı belirlenmiş ve S. Enteritidis sayısında önemli düşüşler elde edilmiştir. Sonuçlar, ekstrüzyon yöntemiyle aljinat ile kapsüllenen SE-P47 fajının gıda zincirinde hayvanlarda terapötik ajan veya gıdalarda biyokoruyucu ajan olarak kullanım potansiyeli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to encapsulate the SE-P47 bacteriophage specific to S. Enteritidis and investigate the potential uses of the encapsulated phage at different stages of the food chain. Two encapsulation techniques, extrusion and spray drying, were used and the encapsulation process was optimized by the extrusion method. It was determined that alginate beads produced by extrusion method had higher phage titers. The phage encapsulated under optimum conditions exhibited higher stability than free phage samples at different temperatures and pH values, and in simulated gastric fluid. The encapsulated and free-form phage samples stored at 4 and 25°C for 12 months maintained their viability. The release of phage from alginate beads was determined in simulated intestinal fluid and semi-skimmed milk, resulting in significant reductions in the counts of S. Enteritidis. The results show that SE-P47 phage encapsulated with alginate by extrusion method has the potential to be used as a therapeutic agent in animals or as a bioprotective agent in foods in the food chain.