Development of a control strategy for road vehicles with semi-active suspensions using a full vehicle ride model
Yarı aktif süspansiyonlar için tam araç modeli kullanarak kontrol stratejilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 238373
  2. Yazar: ZEYNEP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAMİM ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yarı-aktif süspansiyon sistemleri için kullanılan kontrol stratejilerinin yol araçlarının sürüş komforunu geliştirmek için tasarlanmasıdır. Bu çalışmada öncelikle manyetoreolojik sönümleyiciler araştırılmış, daha sonra araç modelinde süspansiyonların uygulaması gereken sönümleme kuvvetlerinin belirlenebilmesi için yarı-aktif kontrol stratejisi geliştirilmiştir. Lineer Karesel Durum Regülatörü (LKR) bu çalışmada öncelikle kullanılan yarı-aktif kontrol stratejisidir. Buna ek olarak ?Skyhook? kontrolcüsü incelenmiş ve LKR kontrolcüsüyle performans açısından karşılaştırılmıştır. Yarı-aktif kontrol stratejisi doğrusal yedi serbestlik dereceli (4 tekerlekli) araç modeli kullanılarak ayarlanmış; seçilen bazı simülasyonlarla, doğrusal olmayan modelde sistemin zıplama, başvurma ve yalpalama davranışları eniyilenmiştir. Zamana bağlı simülasyonlarla ve frekans cevabı analizleriyle LKR denetleyicisinin yeterliliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main motivation of this study is the design of a control strategy for semi-active vehicle suspension systems to improve ride comfort for road vehicles. In order to achieve this objective, firstly the damping characteristics of Magnetorheological dampers will be reviewed. Then an appropriate semi-active control strategy manipulating the inputs of the dampers to create suitable damping forces will be designed. Linear Quadratic Regulator (LQR) control strategy is the primary focus area on semi-active control throughout this study. Further, skyhook controllers are examined and compared with optimal LQR controllers. The semi-active controller is tuned using a linearized full (4 wheel) vehicle ride model with seven degrees of freedom. Some selected simulations are carried out by using a nonlinear model to tune LQR controller in an effort to optimize bounce, pitch, and roll motion of the vehicle. Time domain simulations and frequency response analysis are used to justify the effectiveness of the proposed LQR control strategy.