Organik üretim ve ürünlerin hayvansal açıdan değerlendirilmesi: Osmaniye ili örneği
Organic production and evaluation of products from an animal perspective: The case of Osmaniye province
- Tez No: 903881
- Danışmanlar: PROF. DR. TUGAY AYAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma organik üretim ve ürünlerin hayvansal açıdan değerlendirilmesini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Tez çalışması Osmaniye merkez ilçe ve Kadirli ilçesi olmak üzere toplam 419 birey ile yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada“Ana Kitle Oranlarına Dayalı Basit Tesadüfi Olasılık Örneklemesi”yöntemi kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler, frekans dağılımları ve oransal dağılımlar kullanılarak saptanmış ve SPSS paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada, ankete katılanların %96.7'si organik tarım hakkında bilgi sahibiyken, %76.8'i daha önce organik hayvancılığı duyduğunu ifade etmişlerdir. Katılımcıların %91.6'sı organik hayvansal ürünleri tükettiklerini bildirmiştir. Ankete katılanların %36.5'i organik tarımı, televizyon, internet vb. iletişim araçlarından öğrendiklerini söylerken; %58.7'si organik hayvancılıktaki en önemli unsurun beslenme olduğunu ifade etmiştir. Katılımcıların %43.7'si sığır etini tükettiğini, %45.8'i organik et ihtiyacını karşılamak için köylerden alışveriş yaptıklarını ifade ederken; bunun sebebinin organik ürünlerin daha sağlıklı olması olduğu söylenmiştir. Katılımcıların %43.2'si daha çok organik süt tükettiklerini, organik bal olarak daha çok süzme balı tercih ettiklerini, organik ürünlerin pazar şanslarının düşük olduklarını, organik ürünlerin çevre dostu oldukları, organik ürünler ile köyden alınan ürünlerin daha sağlıklı bulunduklarını ifade etmişlerdir. Çalışmada organik olarak tüketimine öncelik verilen hayvansal ürünler ile kişilerin yaş grupları arasında önemli ilişki bulunmuştur. Çalışmada organik et ihtiyacının nereden alınması görüşü ile yaş grupları arasında; hangi et türünün tercihi ile yaş grupları arasında; organik olarak tüketimine öncelik verilen süt ve ürünleri ile yaş grupları arasında; hayvansal gıdaların üretim şekli tüketimi etkiler mi görüşü ile yaş grupları arasında; organik ürünlere ne kadar güveniyorsun görüşü ile yaş grupları arasında; organik ürünler daha güvenilirdir görüşü ile yaş grupları arasında; organik ürünler doğayı korur görüşü ile yaş grupları arasında; organik ürün tüketmeliyim görüşü ile yaş grupları arasında istatistiki olarak bir farklılık bulunmuştur. Çalışmada organik hayvancılıkta en önemli unsurlar nelerdir sorusuna verilen cevaplar ile cinsiyet arasında; hayvansal gıdaların üretim şekli tüketimi etkiler mi sorusuna verilen cevaplar ile cinsiyet arasında; sütün yağlı olup olmadığı anlaşılır mı sorusuna verilen cevaplar ile cinsiyet arasında istatistiki bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine organic production and the evaluation of products from an animal perspective. The thesis study was conducted using face-to-face survey method with a total of 419 individuals in Osmaniye central district and Kadirli district.“Simple Random Probability Sampling Based on Main Population Proportions”method was used in the study. The data obtained from the surveys were determined using frequency distributions and proportional distributions and analyzed in the SPSS package program. In the research, 96.7% of the respondents had knowledge about organic agriculture, while 76.8% stated that they had heard of organic livestock farming before. 91.6% of the participants reported that they consumed organic animal products. 36.5% of the respondents stated that they use organic agriculture, television, the internet, etc. While saying what they learned from communication tools; 58.7% stated that the most important element in organic livestock farming is nutrition. While 43.7% of the participants stated that they consume beef and 45.8% stated that they shop from villages to meet their organic meat needs; it has been said that the reason for this is that organic products are healthier. 43.2% of the participants stated that they consume more organic milk, they prefer filtered honey as organic honey, organic products have low market chances, organic products are environmentally friendly, and organic products and products bought from the village are healthier. In the study, a significant relationship was found between animal products, the consumption of which is prioritized organically, and the age groups of the people. In the study, between age groups with the view of where to buy organic meat; Which type of meat is preferred and between age groups; among the age groups with milk and its products that are given priority for organic consumption; Among age groups with the opinion of whether the production method of animal foods affects consumption; how much do you trust organic products? opinion among age groups; among age groups with the opinion that organic products are more reliable; among age groups with the view that organic products protect nature; a statistical difference was found between age groups with the opinion that I should consume organic products. In the study, the differences between the answers given to the question“what are the most important elements in organic livestock farming”and gender? between gender and the answers given to the question“does the production method of animal foods affect consumption?”A statistical difference was found between the answers given to the question“can you tell whether milk is fatty or not”and gender?