Multi-objective optimization of electro-hydrostatic actuators with octagon architecture
Sekizgen mimariye sahip elektro-hidrostatik eyleyicilerin çok amaçlı optimizasyonu
  1. Tez No: 903896
  2. Yazar: ÖMER FARUK TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gelecek vadeden bir teknoloji olarak, havacılık sektörünün ve endüstrinin zorlayıcı gereksinimlerini karşıladığından beri elektro-hidrostatik eyleyicilerin (EHA) kullanımı giderek artmaktadır. Bunun sebebi EHA sistemlerinin birçok avantajı bünyesinde barındırmasıdır. Bu avantajlara yüksek güç yoğunluğu, kompaktlık, kolay bakım yapılabilirlik, taşınırlık ve güvenilirlik örnek gösterilebilir. Ancak bu sistemleri tasarlamak disiplinler arası bir teknoloji olması ve gereksinimlerin birbirleriyle çelişmesi sebebiyle zorlayıcı olabilir. Bunların üstesinden gelmek için; bu tez çalışması, çok amaçlı optimizasyon içeren ve verimli bir öntasarım metodunu tezde tanıtılan ve özgün sekizgen mimariye sahip yedekli EHA'lara uygulayarak sunmaktadır. Bu tezde dört objektif: ağırlık, enerji tüketimi, frekans yanıtı ve dinamik direngenlik tahmin modelleri geliştirilerek hesaplanmıştır. Ayrıca özgün bir şekilde NSGA-II ve MOPSO metotları birleştirilerek elde edilen hibrit çoklu optimizasyon algoritması sayesinde makul bir Pareto cephesi elde edilmiştir. Diğer çalışmalardan farklı olarak; burkulma ve kavitasyon problemleri gözetilerek sekizgen mimarinin parametreleri belirlenmiştir. Daha sonra analitik hiyerarşi prosesi (AHP) uygulanarak nihai temel tasarım parametrelerine ulaşılmıştır ve bu parametreler kullanılarak matematik modele uygun simülasyon koşturulmuştur. Son olarak, daha önceden tecrübeye dayalı bir şekilde tasarlanan ve üretilen endüstriyel alt elemanların kullanıldığı yedekli EHA tahmin modellerini doğrulamak amacıyla kullanılmıştır. Bu üretilmiş sisteme ait performans değerleri ve ilgili objektif değerleri arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Sonuçlar birbirleriyle uyumlu bulunmuştur. Bu öntasarım metodunun farklı EHA uygulamalarında başarılı bir şekilde uygulanabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a promising technology, the applications of electro-hydrostatic actuators have been gradually increasing since they fulfilled the challenging requirements of aviation and industrial applications. That is because they combine many advantages such as higher power density, efficiency, compactness, maintainability, mobility and reliability which are less observed in the other alternative solutions. However, designing these systems can be challenging due to being multidisciplinary and conflicting requirements. Therefore, an efficient preliminary design method with multi-objective optimization is suggested to overcome these issues by introducing a novel octagon architecture for double redundant EHAs. In this thesis, the four objectives: weight, energy consumption, frequency response and dynamic stiffness are evaluated by using estimation models generated, and a Non-dominated Sorting Particle Swarm Optimization (NSPSO), which is a hybrid multi-objective optimization method, is applied to reach a Pareto-front of solution space. Unlike other studies, the buckling and cavitation problems of these systems are considered as constraints while specifying the parameters of octagon architecture. Afterwards, an analytic hierarchy process (AHP) is implemented in order to reach the final main design parameters, and these parameters are utilized through a mathematical model with simulation. Finally, the estimation tools are verified by using a doubled redundant EHA with industrial components which is previously designed and manufactured by determining design parameters with experience. A comparison between the performance of this manufactured system and the corresponding objective values estimated is made, and the results are found to be compatible. As a result, this method can be successfully applied for different applications of EHAs.