Prediction of low-cycle fatigue life based on uncoupled ductile fracture criteria
Düşük çevrimli yorulma ömrünün ayrık sünek kırılma kriterlerine dayalı tahmini
  1. Tez No: 903895
  2. Yazar: OZAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHRAM DİZECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yorulma hasarını belirlemek için kullanılan klasik ömür tahmin yöntemleri, maliyetleri ve zamanı artıran kapsamlı testler gerektirir. Bu tez, ayrık sünek kırılma kriterlerine (UDFC) ve ilgili malzemelerden yapılmış çekme testi numunelerinin sayısal simülasyonlarına dayalı bir yorulma kırılma kriteri (FFC) geliştirerek düşük çevrimli yorulma hasarını tahmin etmeyi hedeflemiştir. Bu amaçla Freudenthal, Cockroft-Latham, Ayada, Oyane-Sato ve Oh olmak üzere beş enerji bazlı UDFC kullanılmıştır. Hem yarı-statik hem de döngüsel yükleme için bu kriterlere ilişkin hasar birikimini hesaplamak amacıyla kullanıcı tanımlı bir alt program hazırlanarak SEA yazılımına uygulanmıştır. Örnek malzeme için çekme testi simülasyonlarının ve yorulma simülasyonlarının her ikisi için hasar birikim değerleri elde edilmiş ve bahsedilen beş UDFC kullanılarak karşılaştırılmıştır. Yorulma simülasyonları, farklı gerilme genliği, ortalama gerilme ve frekans değerleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm karşılaştırmalar, gerilme dalgası yayılım yöntemiyle belirlenen boyun verme başlangıcında elde edilen değerlere bakılarak yapılmıştır. Sonuç olarak, bahsedilen beş UDFC kullanılarak çeşitli gerilme genlikleri ve ortalama gerilme değerleri altında hesaplanan hasarları tanımlayan bir denklem elde edilmiştir. Bu denklem yorulma hasar kriteri fonksiyonu olarak adlandırılmıştır ve hasarı tanımlamak için bir yüzey ile ifade edilebilmektedir. FFC fonksiyonu, düşük çevrim için yorulma ömrünü, ömür fonksiyonu olarak adlandırılan başka bir denklem ile belirlemek için de kullanılmıştır. Son olarak bu fonksiyon yorulma hasarı için FFC belirlemek için uygulanmıştır. FFC kullanılarak hasar birikiminin kabul edilebilir doğrulukla hesaplanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Classical life prediction methods to determine fatigue failure require extensive testing, which increases costs and time. This thesis aims to estimate low-cycle fatigue failure by developing a fatigue failure criterion (FFC) based on uncoupled ductile fracture criteria (UDFC) and numerical simulations of tensile test specimens made of the relevant materials. For this purpose, five energy-based UDFC namely Freudenthal, Cockroft-Latham, Ayada, Oyane-Sato, and Oh are used. A user-defined subroutine is written and implemented to FEA software for calculating the damage accumulation related to these criteria for both quasi-static and cyclic loading. Then, damage accumulation values of both the tensile test simulations and fatigue simulations for the sample material are obtained and compared using the mentioned five UDFC. Fatigue simulations are carried out for different stress amplitude, mean stress and frequency values. All comparisons are conducted by referring to the values obtained at the onset of necking which is determined by the stress wave propagation method. As a result, an equation is obtained that defines the failures calculated by these five UDFC under various stress amplitude and mean stress values. This equation is called as fatigue failure criterion function and can be presented by a surface to define the failure. FFC function is also used to determine the fatigue life for the low-cycle by another relation called the life function. Finally, this function is applied to determine the FFC for fatigue failure. It is observed that damage accumulation can be calculated using FFC with acceptable accuracy.