Mezar taşları üzerine halk bilimsel bir inceleme: Mersin örneği
A folklore research on gravestones: Mersin example
  1. Tez No: 903907
  2. Yazar: ENNUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki mezar taşlarının halk bilimsel açıdan değerlendirilmesini konu almaktadır. Mersin Şehir Mezarlığı'nda Müslümanların yanı sıra Yahudi ve Hristiyanların mezarları da yer almaktadır. Bu bağlamda, araştırma evreninin sergilediği kültürel çeşitlilik dikkat çekici bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Mersin Şehir Mezarlığı, Mersin ilinin en büyük mezarlığı olarak bilinmektedir. Çalışma kapsamında öncelikle yazılı ve görsel kaynak taraması yapılmıştır. Mezarlıkta yer alan 75.000 mezar taşı arasından, Latin harfli 500 mezar taşı incelemeye değer bulunmuş ve konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapmak için yeterli görülerek çalışma bu örneklemle sınırlandırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, inceleme alanının kültürel yapısını anlamak amacıyla Mersin yöresinin tarihi, coğrafi ve demografik yapısına dair bilgi verilmiştir. Ardından, Türklerde mezar taşı geleneğini anlaşılır kılmak amacıyla, kronolojik bir yaklaşımla“İslamiyet'ten Önce Mezar Taşları”ve“İslamiyet'ten Sonra Mezar Taşları”başlıkları altında detaylı bir inceleme yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki Latin harfli mezar taşları halk bilimsel unsurlara göre sınıflandırılarak betimsel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Mezar taşı yazıları, biçim, içerik, söz ve anlam sanatları bağlamında ele alınarak edebi değerleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, sonuç kısmı ile birlikte Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki mezar taşlarına ait yazılar ve fotoğraf seçkilerine yer verilmiştir. Bu sayede, halk sanatı ürünü olarak değerlendirilebilecek mezar taşları ve üzerlerindeki yazıların geleneksel açıdan taşıdığı değer tespit edilerek, Mersin halk kültürüne katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the evaluation of gravestones in Mersin City Cemetery from a folkloric perspective. In Mersin City Cemetery, there are graves of Jews and Christians as well as Muslims. In this context, the cultural diversity exhibited by the research universe stands out as a remarkable element. Mersin City Cemetery is known as the largest cemetery in Mersin province. Within the scope of the study, a written and visual source scan was first conducted. Among the 75,000 gravestones in the cemetery, 500 gravestones with Latin letters were found worthy of examination and were deemed sufficient to make a general assessment on the subject, and the study was limited to this sample. In the first part of the study, information was provided about the historical, geographical and demographic structure of the Mersin region in order to understand the cultural structure of the study area. Then, in order to make the gravestone tradition among the Turks understandable, a detailed examination was conducted under the titles of“Gravestones Before Islam”and“Gravestones After Islam”with a chronological approach. In the second part of the study, Latin-lettered gravestones in Mersin City Cemetery were classified according to folklore elements and a descriptive analysis was performed. Gravestone inscriptions were examined in the context of form, content, word and semantic arts and their literary values were tried to be revealed. In the third part, together with the conclusion part, the inscriptions and photo selections belonging to the gravestones in Mersin City Cemetery were included. In this way, it was aimed to contribute to Mersin folk culture by determining the traditional value of gravestones and the inscriptions on them that can be evaluated as folk art products.