COVID – 19 pandemi dönemi türkiye'de online pazar yerlerinin gelişimi ve ekonomiye etkisi
The development of online marketplaces in turkey and its effect on the economy in the COVID – 19 pandemic period
  1. Tez No: 903908
  2. Yazar: FAHREDDİN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SARIÖZ GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Covid-19 pandemisi, küresel ekonomilerde ve ticaret dünyasında önemli dönüşümlere yol açmıştır. Bu süreçte, fiziksel mağazaların kapanması ve sosyal mesafe önlemleri nedeniyle, tüketiciler online alışverişe yönelmiştir. E-ticaret sektörü, bu dönemde büyük bir büyüme göstermiştir. Hacim olarak 2020 yılında 226 Milyar TL iken 2021 yılında 381 Milyar TL, 2022 yılında 800 Milyar TL, 2023 yılında 1.855 trilyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2024 yıl sonu gerçekleşmesi beklenen öngörü tahmini 3.395 trilyon TL'dir. (Ticaret bakanlığı E-ticaret raporu 2024, S,19) Tüketicilerin online alışverişe olan ilgisi ve güveni artmış, geniş ürün yelpazesi, kolay fiyat karşılaştırması ve evde teslimat gibi avantajlar nedeniyle online alışverişi tercih etmeye başlamışlardır. Bu değişim, firmaların operasyonel stratejilerini de dönüştürmüş, E-ticaret platformlarına yapılan yatırımlar artmıştır. E-ticaretin pandemi süresince sağladığı büyüme, genel ekonomi üzerinde de olumlu etkiler yaratmıştır. Yeni iş fırsatlarının ve istihdam alanlarının ortaya çıkması, küçük ve orta ölçekli firmaların daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşması ve verimlilik artışı gibi faktörler, ekonomiye katkı sağlamıştır. Ayrıca, tüketici güvenliği ve memnuniyetinin artması, tüketici sadakatini pekiştirmiştir. Bu araştırma, pandemi dönemi boyunca ve sonrasında E-ticaretin gelişimini, tüketici davranışlarındaki değişimleri ve bu değişimlerin genel ekonomi üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Pandemi süresince E-ticaretin hızla büyümesi ve tüketici alışkanlıklarının değişmesi, bu alanın gelecekte de büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Ülkelerin E-ticaret alanında stratejik yatırımlar yaparak, dijital dönüşümü desteklemesi ve tüketici ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunması, bu alandaki başarılarını artıracaktır. Bu çalışma, E-ticaretin ekonomik etkilerini bilimsel ve akademik olarak ele alarak, gelecekteki stratejilerin belirlenmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has caused significant transformations in global economies and the world of commerce. During this process, due to the closure of physical stores and social distancing measures, consumers have turned to online shopping. The e-commerce sector has shown great growth during this period. While it was 226 billion TL in 2020, it was realized as 381 billion TL in 2021, 800 billion TL in 2022, and 1.855 trillion TL in 2023. The forecast estimate expected to be realized by the end of 2024 is 3.395 trillion TL. (Ticaret bakanlığı E-ticaret raporu 2024, P,19) Consumers' interest and trust in online shopping has increased, and they have started to prefer online shopping due to advantages such as a wide product range, easy price comparison, and home delivery. This change has also transformed the operational strategies of companies, and investments in e-commerce platforms have increased. The growth provided by e-commerce during the pandemic has also had positive effects on the general economy. Factors such as the emergence of new business opportunities and employment areas, the access of small and medium-sized companies to a wider customer base, and increased productivity have contributed to the economy. In addition, increased consumer safety and satisfaction have reinforced consumer loyalty. This research aims to comprehensively analyze the development of e-commerce during and after the pandemic period, changes in consumer behavior, and the effects of these changes on the general economy. The rapid growth of e-commerce and the change in consumer habits during the pandemic show that this area has great potential in the future. Countries that make strategic investments in the field of e-commerce, support digital transformation, and provide solutions for consumer needs will increase their success in this area. This study aims to contribute to the determination of future strategies by scientifically and academically addressing the economic effects of e-commerce.