Mikro-öğrenme stratejisi odaklı e-değerlendirme görevlerinin çoklu ortam tasarım ilkelerine göre tasarlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Designing, developing and evaluating micro-learning strategy oriented e-assessment tasks based on multimedia design principles
- Tez No: 903934
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM ALEV ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Değerlendirme materyallerinde metin ve görsellerin birlikte sunulması 'Değerlendirmede Çoklu Ortam Kullanımı' olarak nitelendirilmektedir. Bu çalışmada mikro-öğrenme stratejisi odaklı çoklu ortamla değerlendirme görevlerinin (ÇODG) tasarlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bütünsel Tasarım Tabanlı Araştırma modeli çerçevesinde yapılandırılan araştırma; yaratıcı tasarlama, test etme-analiz ve uygulamalı test etme olmak üzere üç döngüde gerçekleştirilmiştir. Yaratıcı tasarlama döngüsünde hedef belirleme, kavramsal tasarım ve geliştirme adımlarının üçlü ilişkisi ile tasarlanan ve geliştirilen ÇODG, test etme-analiz döngüsünün test etme ve analiz adımlarında uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Öğrencilerin ÇODG'ye yönelik kalite algılarını ölçmek için çoklu ortamla değerlendirme görevleri kalite algısı dereceli puanlama anahtarı geliştirilmiştir.“Pedagojik kalite algısı”,“içerik kalitesi algısı”ve“teknolojik kalite algısı”DPA'nın ölçütleri olarak belirlenmiştir. İlk uygulamadan elde edilenlere göre öğrencilerin ÇODG'ye yönelik pedagojik, içerik ve teknolojik kalite algıları iyi düzeydedir. Geliştirilen ÇODG, ikinci döngüden elde edilen bulgular doğrultusunda uygulamalı test etme döngüsünün geliştirme, test etme ve analiz adımları ile yeniden düzenlenmiş ve uygulanmıştır. Uygulamalı test etme döngüsünde yeniden düzenlenen ÇODG'de farklı olarak bilgisel görseller hareketli (animatik) bilgisel görsellere dönüştürülmüş, tebrik sesleri kaldırılıp yerine konfeti canlandırmaları eklenmiş, ön alıştırmanın geri bildirim ekranlarında yer alan dekoratif görseller kaldırılmış, ÇODG'nin içeriği mikro-öğrenme stratejisine göre yeniden düzenlenmiştir. İkinci uygulamanın sonucunda öğrencilerin ÇODG'ye yönelik pedagojik kalite, içerik kalitesi ve teknolojik kalite algıları oldukça iyi düzeyde oldukları bulunmuştur. Yeniden düzenlenen ÇODG'nin, öğrencilerin kalite algıları açısından birinci uygulamaya göre yüksek seviyede olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Presenting text and pictures together in assessment materials is characterized as 'Multimedia Assessment'. In this study, it was aimed to design, develop and evaluate multimedia assessment tasks (MAT) focused on micro-learning strategy. The research was structured within the framework of the Holistic Design-Based Research model, carried out in three cycles: creative conceiving, testing-analysis and practical testing. The MAT was designed and developed with the relation of goal setting“, conception and development steps in the creative conceiving cycle and was implemented and evaluated in the testing and analysis steps of the testing-analysis cycle. The quality perceptions of multimedia assessment tasks rubric was developed to measure students' perceptions of the quality of the MAT. ”Pedagogical quality perception“, ”content quality perception“ and ”technological quality perception" were determined as the criteria of the rubric. In the first implementation, students' perceptions of pedagogical quality, content quality, and technological quality for the MAT were found to be in good level. In line with the findings obtained from the second cycle, the MAT was reorganized and applied within the relation of development, testing and analysis steps of the practical testing cycle. In the practical testing cycle, the informational pictures in the MAT were designed as animated informational pictures, the greeting sounds were removed and instead confetti animations were added, the decorative pictures on feedback screens of the pre-training activity were removed, and the content of the MAT was reorganized according to the microlearning strategy. As a result of the second implementation, students' perceptions of pedagogical quality, content quality, and technological quality for the MAT were found to be in the very good level. It was seen that the reorganized MAT was at a higher level in terms of students' perceptions of quality compared to the first implementation.