Ai tools in design: Unveiling their impact on design thinking and process integration
Tasarımda yapay zekâ araçları: Tasarım odaklı düşünce ve sürece entegrasyonu üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılması
- Tez No: 903935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
İnsanlar ve bilgisayar destekli yaklaşımlar arasındaki bağlantı, zaman içinde çeşitli alanlarda önemli ölçüde arttı. Günümüzde yapay zeka (YZ), bu hesaplamalı yaklaşımlar söz konusu olduğunda daha fazla ilgi görüyor ve insanlarla günlük yaşamlarının geniş alanlarında etkileşime giriyor. Yapay zeka araçları, araştırmadan sunuma kadar farklı görevleri yerine getirerek tasarım süreçlerine yardımcı olurken, özellikle yaratıcılık, çeşitlilik vb. söz konusu olduğunda bunların yararlı mı yoksa tasarımcıya zarar mı verdiği konusunda hâlâ devam eden bir tartışma var. Bunun yanında, sıfırdan yeni fikirler oluşturmak ve tasarım sürecinin iskeleti olan verileri daha hızlı sentezlemek söz konusu olduğunda harika kaynaklar olabilirler. Bu araştırmada farklı tasarımcıların bakış açılarını görmek ve bu yapay zeka araçlarının tasarımcılara tasarım odaklı düşünme sürecinde fayda sağlayıp sağlamadığını ve kullanıldıkça davranışlarını nasıl değiştirdiklerini anlamak amaçlanıyor. Araştırma iki aşamada gerçekleştirildi. İlk aşama, 3004 profesyonel tasarımcıya tasarım sürecinde yapay zeka araçlarını kullanmaları hakkında gönderilen bir anketten oluşuyordu. 103 anket yanıtı alındı, 88 katılımcı, tasarım süreçlerinde yapay zeka araçlarını aktif olarak kullandıklarını belirtti. İkinci aşamada ankete katılanlar arasından seçilen 10 profesyonel tasarımcıyla protokol analizi çalışması yapıldı. Her tasarımcıya aynı tasarım görevi verildi ve tasarım sürecini yaklaşık 60 dakika içinde tamamlamak için yapay zeka araçlarını kullanmaya teşvik edildi. Sonuçlar, tasarımcıların görevi yönetmeye çalışırken farklı tutumları, iletişim tarzlarını koruduklarını ve yapay zeka araçlarıyla çeşitli yöntemler kullandıklarını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The connection between humans and computational approaches has increased significantly in various fields throughout the time. Nowadays, artificial intelligence (AI) receives greater attention when it comes to these computational approaches and engages with humans in extended areas in their daily lives. While AI tools aid in the design processes with handling different tasks ranging from research to presentation, there is still an ongoing discussion of whether they are useful or harming the designer especially when it comes to creativity, diversity, and such. In the meantime, they could be great resources when it comes to creating new ideas from scratch and faster to synthesize the data, which is the skeleton of the design process. In this research it is aimed to see the different perspectives of designers and understand whether these AI tools benefit designers in the design thinking process and how they change their behavior while being used. The research was conducted in two phases. The first phase consisted of a survey sent out to 3004 professional designers, on their usage of AI tools within the design process. 103 survey replies were received, 88 of them mentioned using AI tools actively in their design processes. In the second phase, a protocol analysis study was conducted with 10 professional designers selected from among the survey respondents. Each designer was given the same design task and encouraged to use AI tools to finish their design process within approximately 60 minutes. The results indicate that designers keep different attitudes, communication styles and use various methods with AI tools while they try to manage the task.