Generative AI in the UX/UI design process: Defining key considerations for designer-centered tools
UX/UI tasarım sürecinde üretken yapay zeka: Tasarımcı odaklı araçlar için temel unsurların belirlenmesi
  1. Tez No: 1007893
  2. Yazar: YASEMİN KARDELEN AKÇA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızla gelişen yapay zeka araçları, UX/UI tasarımcıları tarafından iş akışlarına yoğun biçimde entegre edilmektedir. Bu durum tasarım süreçlerini hızlandırırken bu süreçlerin doğasında da değişimlere yol açmaktadır. Bu değişimler, tasarımcıların ihtiyaçlarını anlayan ve yaratıcı üretimi destekleyen yapay zeka çözümlerine yönelik gereksinimi artırmaktadır. Bu tez, UX/UI tasarım süreçlerinde kullanılmak üzere tasarımcı odaklı bir yapay zeka aracı tasarlanırken dikkate alınması gereken unsurları anlamayı hedeflemektedir. Tez kapsamında UX/UI tasarımcılarıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve bir birlikte tasarım çalıştayından oluşan iki aşamalı kullanıcı araştırması gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular, UX/UI tasarımcılarının yapay zekâ destekli bir destek aracından beklentilerini ortaya koymuş ve bu beklentiler, ortak tasarım atölyesinin şekillenmesinde belirleyici bir rol oynamıştır. Atölyenin sonuçları, tasarımcıların çalışma pratiklerine ve ihtiyaçlarına uyum sağlayan yapay zekâ destekli UX/UI araçlarının temel tasarım hususlarının belirlenmesine olanak sağlamıştır. Bulgular, UX/UI tasarımcılarının yapay zekâ araçlarını tasarım sürecinin farklı aşamalarında, araştırma desteği, veri analizi, fikir üretimi, UI ve görsel varlık üretimi ve prototipleme dahil olmak üzere, seçici olarak entegre ettiklerini göstermektedir. Ayrıca, bu araçların UX/UI tasarım iş akışlarında kullanımı, verimliliğin artması, iletişimin gelişmesi ve tasarımcıların yetkinliklerinin ve rollerinin genişlemesi gibi iş akışında değişikliklere yol açmaktadır. Ortak tasarım atölyesi, tasarımcıların deneyimlerini ve beklentilerini, UX/UI tasarımcıları için yapay zekâ destekli ortak tasarım araçlarına yönelik, farklı deneyim seviyelerine göre uyarlanmış özelleştirilebilir rehberlik, kesintisiz geri bildirim entegrasyonu gibi tasarım önerilerine dönüştürerek bu kalıpları daha da detaylandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, artificial intelligence (AI) tools are rapidly evolving and at the same time being heavily integrated into the workflows of UX/UI designers. This integration accelerates design processes while re-shaping it. This transformation increases the need for AI solutions that understand designers' needs and support creative production. This thesis aims to understand the considerations for designer-focused AI-enhanced support tools for UX/UI design. The thesis involves a two-stage user research project consisting of semi-structured interviews with UX/UI designers and a co-design workshop. The findings from the literature review and semi-structured interviews reveals the expectations of UX/UI designers from an AI-enhanced support tool, and these expectations plays a decisive role in forming the co-design workshop. The workshop's outcomes allows for the identification of key design considerations of AI-enhanced UX/UI tools that adapt to designers' work practices and needs. The findings indicate that UX/UI designers integrate AI tools selectively at different stages of the design process, including research support, data analysis, idea generation, UI and visual asset production, and prototyping. Also, use of these tools in UX/UI design workfloes leads to shifts in workflow, such as increased efficiency, enhanced communication, and the expansion of designers' competencies and roles. The co-design workshop further articulates these patterns by translating designers' experiences and expectations into design considerations for AI-Enhanced CSTs for UX/UI designers. These considerartions includes project-based workflow structures, mechanisms for selectively incorporating insights, customizable guidance tailored to different experience levels, non-disruptive feedback integration, and features supporting decision and version traceability.