Investigation of electromechanical properties of carbon nanofiller-reinforced polymers
Karbon nanodolgu takviyeli polimerlerin elektromekanik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 903936
  2. Yazar: OĞUZHAN SÜLÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TUNÇ, DOÇ. HAMİT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada çeşitli tipte karbon nano dolgu maddeleri ile takviye edilmiş epoksi reçinesinin elektromekanik davranışı araştırılmıştır. Çalışmanın odağında, bakır, gümüş ve grafen katkılı karbon nanotüplerle takviye edilmiş epoksi reçinesinin mekanik, elektriksel iletkenlik ve elektromekanik özellikleri bir dizi deneyle incelenmiştir. Üretilen numuneler, test sırasında eş zamanlı olarak elektriksel dirençleri ölçülürken tek eksenli bir çekme testine tabi tutulmuştur. Nanokompozitlerin çekme yüklemesi altındaki elektriksel direncinin değişimi, sertliğin değişmesiyle birleştirilmiştir. Grafen katkılı nano dolgu maddesi hariç, üretilen nanokompozitlerin nihai çekme dayanımının arttığı bulunmuştur. En yüksek çekme dayanımı (54 MPa) bakır katkılı karbon nanotüp kompozitlerinde gözlenmiştir. Ancak elastik modül için küçük bir değişim gözlenmiştir. Elektriksel iletkenlik açısından, en yüksek iletkenlik %1,9 ağırlık oranında gümüş katkılı karbon nano dolgu maddesi eklenerek elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ayrıca tüm durumlar için sertlikteki değişimin test sırasında nanokompozitlerin elektriksel direncindeki değişimin izlenmesiyle tespit edilebileceğini gösterdi. Sonuçlar bu yöntemin epoksi nanokompozitlerdeki iç çatlakları tanımlamak için kullanılabileceğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the electromechanical behavior of epoxy resin reinforced with various types of carbon nanofillers. In the focus of the study, mechanical, electrical conductivity, and electro-mechanical properties of epoxy reinforced with copper, silver, and graphene-dopped carbon nanotubes were investigated by a series of experiments. Fabricated samples were subjected to a uniaxial tensile test while their electrical resistance was measured simultaneously during test. The variation of electrical resistance of the nanocomposites under tensile loading was coupled to the changing of the stiffness. It was found that except for graphene-dopped nanofiller, the ultimate tensile strength of the fabricated nanocomposites was enhanced. The highest tensile strength (54 MPa) was observed at copper-dopped carbon nanotube composites. However, a small variation was observed for elastic modulus. In term of electrical conductivity, the highest conductivity was obtained by adding 1.9 wt.% silver dopped carbon nanofiller. The obtained results also showed that for all cases the variation in stiffness can be detected by monitoring the variation of electrical resistance of nanocomposites during the test. The results confirm that this method can be utilized to identify internal fractures in epoxy nanocomposites.