Flow cytometry ile meningiomların biyolojik davranışlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 90394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP İSKENDER GÖÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Santral sinir sistemi tümörlerini grade'lemede anaplazi kriterlerinin varlığı ve derecesi önem taşır. Grade'leme, tümörün histolojik görünümü ile biyolojik davranışı arasında ilişki sağlar. Tümörün histolojik karakteri sağ kalım süresi ve tedavi seçimini belirler. Bu nedenle tümör grade'lerinin çok iyi tanımlanması gereklidir. Neoplazmaların proliferatif kapasitesinin ölçümü de tümörün malignitesi, rekürrens hızı, metastaz kapasitesi hakkında fikir verir. Tümör hücre popülasyonunda iki karekteristik özellik önemlidir; bunlar piloidi ve proliferatif aktivitedir. Proliferatif aktivitenin belirlenmesinde standart metod mitotik indekstir. Flow cytometry (FC) ile ölçümde hücre siklus süresi, karyotip, DNA ve enzim miktarı gibi çok sayıda özelliğin belirlenmesinde kullanılır. FC birbirinden ayırt etmeden hücre siklusunun tüm fazlarını gösterir, çok sayıda hücre incelenir. Santral sinir sistemi tümörlerinde FC ile elde edilen sonuçlar tümör grade ve prognozuyla uyum gösterir. FC ile incelemede anöploidi bulunması kötü prognoz, diploid hücre popülasyonu elde edilmesi ise düşük malignite veya benign patoloji lehinedir. Meningiomların hızlı rekürrensini belirleyen faktörler; hücresellik, mitotik hız, nükleer pleomorfizm, nekroz, komşu dokulara invazyon ve cerrahi olarak yetersiz çıkartılmasıdır. Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Nöroşirurji Anabilim Dalı'nda intrakranial ve spinal meningiom nedeniyle 1990-1997 yılları arasında öpere edilen 55 olgunun parafinli dokuları FC tekniği ile değerlendirilmiş, meningiomların histolojik subtipi ile karşılaştırılmıştır. Rekürrens ile agressif biyolojik davranışın değerlendirilmesinde hücresel DNA içeriğinin FC analizinin yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir olmadığı, cerrahi rezeksiyonun derecesinin rekürrensle çok yakm ilişkisi olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Anöploid, DNA, Flow Cytometry, Meningioma, Proliferatif Aktivite. VT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The findings of anaplastic feature and their degrees are very important to grading of central nervous system tumors. Optimally formatted grading scales have not only to give usable information about the rate of recurrence and metastatic capacity but the prognosis and choice of therapy. Ploidy and proliferative activity are very important characteristic features in the tumor cell population. Mitotic index is a standard method to determine of the proliferation activity. Many methods, including flow cytometry had been used to analysis of cell characters such as cell cycle time, caryotype, DNA content. The factors of recurrence rate of meningioma are mitotic activity, pleomorphism, necrosis, invasion to the other tissues and surgical incomplete resection. Recently, the results of flow cytometric analysis of intracranial meningiomas have been showed the tumor grade were strongly correlated with the prognosis. In this study, the relationships of the recurrence rate, subtype of the tumor and the nuclear DNA content analysing by flow cytometry on the paraffin tissues were investigated upon the fifty-five intracranial or spinal meningioma cases who had been operated in our department between 1990 to 1997. The results of flow cytometric nuclear analysis had been obtained to the different histological subtype of meningiomas showed there were no significant correlation between the DNA content and the recurrence rate or aggressive biological behavior. But, the recurrence rate and the prognosis of the tumors were highly correlated with the degree of resection. KEY WORDS: Aneuploid, DNA, Flow Cytometry, Meningioma, Proliferative activity. VII