Montaj hattı dengeleme karar problemlerinde iş süreçlerinin ayrık olay simülasyonu ile modellenmesi ve çok amaçlı optimizasyonu: Bir imalat işletmesi uygulaması
Modeling of business processes with discrete event simulation in assembly line balancing decision problems and multi-objective optimization: A manufacturing enterprise application
  1. Tez No: 903946
  2. Yazar: GÜLPER BASMACI AKTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZVERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 466
Özet
Günümüzde yaşanan yoğun rekabet nedeniyle üretim sistemlerinin verimliliği ve buna bağlı olarak montaj hattı dengeleme karar problemleri önem taşımaktadır. Bu çalışmada İzmir Serbest Bölge'de bulunan bir imalat işletmesinin“indüksiyon ocak”montaj hattının mevcut durumu dengelenmesi amacıyla ARENA yazılımı ile ayrık olay simülasyonuyla modellenmiştir. Mevcut durumun performans metrikleri Python koduyla hesaplanmış ardından çok amaçlı karma tamsayılı kuadratik olarak kısıtlanmış programlama modeli GUROBİ çözücüyle optimize edilmiştir. Optimizasyon modelinden elde edilen görev atamalarıyla optimize montaj hattı, ayrık olay simülasyonu ile modellenerek, mevcut montaj hattının performans metrikleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan optimizasyon modelinin amaçları çevrim süresinin ve operatör sayısının minimize edilmesidir. Çalışmanın sonucunda çevrim süresi %27.42 oranında düşürülmüş, iş istasyonları arasında en uzun boşta kalma süresi %63 iyileştirilmiş, ortalama boşta kalma süresi %80 azaltılmış hattın verimliliği %63.03'ten %94.07'ye çıkarılmıştır. Montaj hattının iş yükü varyansı ise 6164,42'den 882,14'ye indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to today's intense competition, the efficiency of manufacturing systems and accordingly assembly line balancing decision problems are important. In this study, the current situation of the 'induction cooker' assembly line of a manufacturing company located in Izmir Free Zone is modelled by discrete event simulation with ARENA software for balancing. The performance metrics of the current situation are calculated with Python code and then the multi-objective mixed integer quadratically constrained programming model is optimised with GUROBI solver. The optimised assembly line with task assignments obtained from the optimisation model is modelled by discrete event simulation and compared with the performance metrics of the current assembly line. The objectives of the optimisation model used in the study are to minimise the cycle time and the number of operators. As the results of the study, the cycle time was reduced by 27.42%, the longest idle time between workstations was improved by 63%, the avarage idle time was reduced by 80% and the efficiency of the line was increased from 63.03% to 94.07%. The workload variance of the assembly line was reduced from 6164.42 to 882.14.