Erişkin, gebe ve süt verme evresindeki fare mide bez hücrelerinin ışıkmikroskobik ve immünohistokimyasal olarak karşılaştırılmalı incelenmesi
Stomach epithelial cells of adult, pregnant and lactative mices are examined by histochemical, immunohistochemical and ultrastructural methods
  1. Tez No: 90397
  2. Yazar: ECE LAKŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
83 VI-ÖZET Bu çalışmada erişkin, gebe ve süt verme döneminde fare mide bez hücreleri histokimyasal, immünohistokimyasal ve elektronmikroskobik olarak karşılaştırmalı incelenmiştir. Bu amaçla tüm gruplardan alınan doku örnekleri, ışık mikroskobik inceleme için hematoksilen-eozin, periodik asit Schiff ve alcian blue bileşik boyalan ile boyandı. Yapısal düzeyde inceleme için doku örneklerinden alınan kalın kesitler toluidin mavisi ile, ince kesitler uranil asetat ve kurşun sitrat ile boyanarak incelendiler. Aynca uygulanan immünperoksidaz yöntemi ile tüm gruplarda EGF reseptörlerinin dokudaki dağılımı değerlendirildi. Sonuç olarak, gebe fare midesinde, mide yüzeyinin mukus içeriği ile korunduğu, asit içeriğinin ise aktif ve aktif olmayan kenar hücreler ile dengede tutulduğu belirlendi. Süt verme dönemindeki bulgular, erişkin ve gebe grubu bulguları arasında ve her iki gruba da benzerlik gösterir tarzdaydı.
Özet (Çeviri)
84 VII- SUMMARY In this study, stomach epithelial cells of adult - pregnant - lactative mices, are examined by histochemical, immunohistochemical and ultrastructural methods. For this purpose, all of the tissue samples which're taken from groups, are stained with ; hematoksilen-eozin and PAS + alcian blue, for light microscopic examination. For structural examination, those thick sections which're taken from tissue samples are stained with toluidin blue and thin sections are stained with uranyl acetate + lead citrate. Additionally, by applicating immunperoksidaz method, the distribution of EGF receptors of all groups is observed. Finally; it's observed that, pregnant mice's stomach surface is protected by mucus and the acid content is balanced with active and inactive parietal cells. Examination results of lactative mice are likely with the results those're received from both adult and pregnant ones.